سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

خرید و فروش محصول «جو» کجور در بورس - نمایش محتوای خبر

 

 

خرید و فروش محصول «جو» کجور در بورس

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر گفت: محصول «جو» کجور در بورس خرید و فروش می‌شود.

خرید و فروش محصول «جو» کجور در بورس

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، محمدرضا رضوی‌زاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی‌های منظم و مناسبی که امسال در بخش کجور داشتیم شاهد افزایش تولید محصولات هستیم، اظهار کرد: در بخش کجور خرید گندم و جو را در دستور کار داریم و در زمان برداشت یک کارشناس ثابت به عنوان حامی کشاورز در منطقه حضور پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه به‌دنبال افزایش میزان خرید از کشاورزان هستیم، تصریح کرد: امسال برای نخستین‌بار محصول «جو» کجور در بورس خرید و فروش می‌شود و کشاورز قیمت بورس را نقداً دریافت می‌کند و مابه‌التفاوت آن را دولت پرداخت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی بسیار خوبی در دو بخش مرکزی و بخش کجور داریم، گفت: در بخش مرکزی مرکبات،کیوی، شالیزارهای برنج و گل و گیاه را داریم و بیش از 3 هزار هکتار مرکبات متمرکز در بخش مرکزی نوشهر داریم و تولیدات آن بیش از نیاز شهرستان است و مازاد بر مصرف به استان‌های هم‌جوار صادر می‌شود.

وی افزود: بیش از یک‌هزار و 400 هکتار شالیزارهای برنج در بخش مرکزی نوشهر وجود دارد و بیشتر این شالیزارها به زیرکشت ارقام محلی می‌رود و چیزی حدود 30 هکتار برنج غیربومی پرمحصول کشت می‌شود ولی نوع محلی این برنج قیمت و بازار خوبی دارد و میزان تولید آن همیشه ثابت است.

رضوی‌ با مناسب توصیف کردن بازار کیوی در سال گذشته از وجود حدود 400 هکتار باغات کیوی خبر داد و اظهار کرد: در حوزه مرکبات چون به وفور تولید داریم بنابراین دیگر به‌دنبال توسعه باغات آن نیستیم و حتی اخیراً یک باغ لیموترش نیز در وسعت یک هکتار ایجاد شد و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه باردهی بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه سالانه سطح زیرکشت گل و گیاه ما زیاد می‌شود و در این زمینه محدودیتی نداریم، خاطرنشان کرد: مصرف گل و گیاه در سطح شهرستان اشباع نشد و بازار خوبی دارد و اشتغال قابل توجهی هم ایجاد شد و از سویی دیگر قارچ هم از دیگر محصولاتی است که کشت می‌شود و حتی برخی افراد در فضای 30 متری از منزل خود را برای کشت این محصول اختصاص دادند.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر با اینکه پرورش ماهی در قفس در آب دریا در حال حاضر ماهی غیرغضروفی پرورش می‌یابد، گفت: در آینده‌‌ای نزدیک پرورش ماهی خاویاری در قفس نیز به اجرا در می‎آید و بر این اساس هم در بحث پرورش ماهیان خاویاری و گل و گیاه هر چه قدر تسهیلات نیاز باشد، پرداخت می‌کنیم.

این مسؤول اضافه کرد: امسال چون سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری شده است به همین منظور پنجره واحدی در سازمان جهاد کشاورزی مازندران باز شد و در سریع‌ترین زمان ممکن مجوزهای لازم برای اجرای طرح‌های حوزه کشاورزی صادر می‌شود.

رضوی‌زاده با اشاره به وجود دام‌های سنگین و سبک در بخش مرکزی و بخش کجور، اظهار کرد: دام‌ها هنوز سنتی هستند و دام‌های صنعتی نداریم و به همین دلیل امسال پیشنهاد تلقیح مصنوعی دام‌های محلی را دادیم تا از این طریق بتوان دام‌های دو رگه تولید شود زیرا دام‌های دو رگه گوشت و شیر فراوانی تولید می‌کنند و این به اقتصاد خانواده‌ها کمک قابل توجهی می‌کند.

وی از وجود حدود 14 هزار هکتار اراضی در مناطق «میان بندم و بخش «کجور» خبر داد و بیان کرد: محصولات کشاورزی و باغی در بخش کجور تا مرز 100 درصد ارگانیک هستند زیرا به‌دلیل کوهستانی بودن و وجود سرمای شدید زمستان عملاً آفات از بین می‌روند و شاید گاهی استفاده از سموم صرفاً برای مشکلات قارچی به کار برود که آن هم بسیار کم انجام می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی مازاد در بخش زراعی و باغی روانه بازار می‌شود و به فروش می‌رسد، خاطرنشان کرد: این امر سبب انگیزه بالایی برای افراد شده است تا نسبت به ایجاد و توسعه باغات در بخش کجور اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه باغات کجور توسعه پیدا کردند و نهال‌های ارزان‌قیمت و یا یارانه‌ای بین کشاورزان توزیع می‌شود، تصریح کرد: درآمد کشاورز وقتی افزایش یابد اراضی کشاورزی به جای فروش به زیرکشت محصولات کشاورزی می‌روند.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر گفت: در روستای ناصرآباد کجور کسی زمین نمی‌فروشد زیرا تولید محصول بالا و بازار فروش آن بسیار مناسب است و برای کشاورزان بسیار سودآور است.