جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

خروج آفت مگس میوه مدیترانه‌ای از فهرست آفات قرنطینه‌ای - نمایش محتوای خبر

 

 

خروج آفت مگس میوه مدیترانه‌ای از فهرست آفات قرنطینه‌ای

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محمد اخوان اظهار داشت: بر اساس ‌نامه مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زای سازمان حفظ نباتات کشور، آفت شب پره مینوز گوجه فرنگی(توتا) از فهرست آفات قرنطینه‌ای استان‌ها خارج شد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس آفت مگس میوه مدیترانه‌ای نیز از فهرست آفات قرنطینه‌ای داخلی  مازندران خارج شده و هر دو آفت در فهرست آفات همگانی قرار گرفتند.

اخوان در ادامه از مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها خواست نسبت به ابلاغ آن به واحدهای ذی‌ربط و بهره‌برداران و سایر مبادی مربوطه به منظور اطلاع‌رسانی و تنویر افکار به جهت تغییر نوع ماهیت آفت از لحاظ مقررات و دستورالعمل‌های قانونی اقدام عاجل را به عمل آورند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: سایر موارد اجرایی از جمله ردیابی و فعالیت شبکه مراقبت و پیش‌آگاهی در خصوص دو آفت به سبب ماهیت همگانی آفات همچون گذشته به قوت خود باقی است.

*توزیع 191 هزار لیتر سوخت بین مرغداری‌های نوشهر

در دیگر خبر این سازمان آمده است: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نوشهر از توزیع بیش از 191 هزار لیتر سوخت بین واحدهای مرغداری این شهرستان در مرداد ماه سال جاری خبر داد.

میرحسین سنجرانی گفت: در این مدت زمان 191 هزار لیتر سوخت سهمیه‌ای بین واحدهای مرغداری این شهرستان توزیع شد.

وی همچنین از معرفی 20 نفر از متقاضیان برای دریافت تسهیلات از صندوق مهر امام رضا(ع)، 6 مورد بازدید از دامداری‌های کوچک روستایی برای تمدید و صدور پروانه و معرفی دامداران برای دریافت 2 هزار و 400 میلیون ریال تسهیلات یارانه‌دار سرمایه در گردش را از دیگر فعالیت‌ها و اقدامات این مدیریت در بخش تولیدات دامی در این مدت زمان برشمرد.

*جوجه‌ریزی 50 میلیون قطعه‌ای در واحدهای پرورش مرغ  مازندران

همچنین معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از جوجه ریزی بیش از 50 میلیون قطعه در واحدهای پرورش مرغ گوشتی استان در پنج ماهه سال جاری خبر داد.

حسین نگهدار اظهار داشت: در دهه اخیر صنعت پرورش طیور کشور رشد چشمگیری داشته و استان مازندران نیز با داشتن کلیه حلقه‌های این صنعت اعم از تنها واحد لاین کشور، هشت واحد مرغ اجداد، 184 واحد مرغ مادر، 2 هزار و 84 واحد مرغ گوشتی، 22 واحد مرغ تخم‌گذار، 39 واحد کارخانه جوجه‌کشی، 44 کارخانه تولید دان و 17 کشتارگاه طیور صنعتی یکی از استان‌های اصلی و تاثیرگذار در این زمینه است.

وی با بیان اینکه یکی از حلقه‌های مهم و تعیین‌کننده صنعت طیور در استان، فعالیت‌های مرتبط با مزارع پرورش مرغ مادر و تولید جوجه یک روزه است، تصریح کرد: با توجه به مزیت‌های خاص استان در این امر مهم در مرداد ماه سال جاری بیش از 2/32 میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی با کیفیت مطلوب در جوجه‌کشی‌های استان تولید و در کشور توزیع شدد که از این تعداد 23 میلیون قطعه مربوط به واحدهای مرغ مادر استان با میانگین 83 درصد و به ارزش 4/271 میلیارد ریال است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی افزود: با تحقق این مقدار تولید جوجه یک روزه، استان مازندران بیش از 30 درصد کل تولید جوجه یک روزه کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در پنج ماهه گذشته معادل 50 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای پرورش مرغ گوشتی استان صورت گرفته که حاصل پرورش در واحدهای مرغ گوشتی در سطح استان، مقدار 92 هزار و 356 تن گوشت مرغ آماده طبخ به ارزش 5541 میلیارد ریال معادل 11 درصد کل تولید کشور و تولید روزانه 600 تن گوشت مرغ بود، افزود: از این مقدار بیش از 66 درصد به بازار مصرف خارج از استان و به تهران ارسال شده است.

نگهدار در پایان گفت: با تداوم و استمرار تولید فوق، امکان افزایش تولید تا 240 هزار تن گوشت مرغ در سال جاری در استان مازندران وجود دارد و با اعمال برنامه‌ریزی مدون و رعایت اصول بهداشتی، در حال حاضر استان مازندران از نظر کمی و کیفی در کشور حائز رتبه اول تولید جوجه یک روزه و گوشت مرغ است.