جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

خرافه گرایی در عزاداری ، برای قداست ماه های محرم و صفر آسیب زا است - نمایش محتوای خبر

 

 

خرافه گرایی در عزاداری ، برای قداست ماه های محرم و صفر آسیب زا است

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈربیع فلاحˈ روز دوشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در ساری افزود: دشمنان اسلام و تشیع تلاش دارند تا با خرافه و ایجاد انحراف در عزداری های ماه محرم و صفر، تاثیرگذاری آنها را خنثی کنند.

نماینده عالی دولت در مازندران فلسفه وجودی ماه های محرم و صفر را برای مردم مقدس دانست و گفت: آیین های سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان باید با شور و شعوری وصف ناپذیر در استان برگزار شود.

وی افزود: مازندران نخستین خاستگاه مذهب نورانی تشیع در کشور است و آیین های سوگواری سالار شهیدان هم در این استان به صورت خودجوش و مردمی برگزار می شود.

استاندار مازندران بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر جنبه مردمی مراسم عزاداری ماه محرم و صفر تاکید کرد و گفت: زیباترین جلوه این مراسم، میدان داری نوجوانان و جوانان ولایی استان و اوج ارادت این عزیزان به شعائر دینی و مذهبی است که باید به آن افتخار کرده و تقویتش کنیم.

فلاح با اظهار این مطلب که مردم عاشق اهل بیت ایران اسلامی و بویژه مازندران مراسم سوگواری و عزاداری محرم را با اعتقاد راسخ و رعایت شئونات اسلامی برگزار می کنند، تاکید کرد: الگوی صحیح عزاداری ، برپایی مجالس وعظ و موعظه و روضه خوانی است.

وی افزود: در این نوع عزاداری هم احکام و معارف اسلامی بیان می شود، هم جنبه های مختلف نهضت عاشورا و پیامدها، عبرت ها و درس های این نهضت عظیم مورد تحلیل قرار می گیرد و هم با ذکر مصیبت همراه است.

استاندار مازندران همچنین بر ضرورت اثرگذاری بیشتر نشست های شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: شورای فرهنگ عمومی باید در طول سال کار علمی و فرهنگی در مورد مناسبت ها انجام دهد و برای آموزش مردم و هیات ها و تشکل ها اقدام کند.

فلاح از همه دستگاه های فرهنگی، خدماتی و انتظامی خواست تا با تمام توان برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن عزاداری ها و آیین های مرتبط با ماه محرم تلاش کنند.