جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

خاک‌های دپو شده کنار پد سبب سقوط بالگرد شد/ اقدامات برای جایگزینی بالگرد - نمایش محتوای خبر

 

 

خاک‌های دپو شده کنار پد سبب سقوط بالگرد شد/ اقدامات برای جایگزینی بالگرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در تشریح علت سقوط بالگرد اورژانس هوایی استان، گفت: خاک‌های تجمیع شده در کنار پد سبب کاهش دید خلبان در زمان فرود شد.

خاک‌های دپو شده کنار پد سبب سقوط بالگرد شد/ اقدامات برای جایگزینی بالگرد

قاسم جان‌بابایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری درباره حادثه سقوط بالگرد و تشریح علت حادثه، اظهار کرد: شرکت پنها علت حادثه را کمبود دید خلبان به دلیل خاک انباشته شده کنار پد عنوان کرد.

وی تصریح کرد: در این محلی که بالگرد فرود آمد قبل از این بیش از 50 بار پرواز انجام شد و در این مدت هم مشکلی از این بابت وجود نداشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: این سایت در وسط جاده هراز و نزدیک مرکز شبانه‌روزی قرار دارد، چند مدت قبل از حادثه در اطراف پد خاک ریخته شد که سبب کور شدن دید خلبان شد.

این مسؤول افزود: شرکت پنها در گزارشی اعلام کرد که خاک اطراف پد در زمان فرود بالگرد سبب کاهش دید خلبان شد.

جان‌بابایی در پاسخ به این سؤال فارس که نباید این خاک‌ها تمیز می‌شد، افزود: یک سهل‌انگاری سبب جمع شدن خاک در محل فرود بالگرد شد.

وی یادآور شد: خلبان در زمان فرود در محل پد احساس کرد که شی‌ سیاهی در محل پد قرار دارد، برای جلوگیری از برخورد با کوه مسیرش را تغییر داده که با تیر برق کنار پد برخورد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: بالگرد به کابل فشار قوی برخورد کرد و سبب به شهادت رسیدن همکارمان شد و این بالگرد به صورت کلی از دور خارج شد.

این مسؤول ادامه داد: برای رفع نیازمندی‌های این منطقه با شرکت پنها قراردادی مبنی بر تأمین بالگرد منعقد شد، البته این بالگرد استیجاری است در حالی که بالگرد سقوط کرده متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بود و این دانشگاه تنها مرکزی بود که بالگرد تملکی در اختیار داشت.

جان‌بابایی با اعلام اینکه این بالگرد به مبلغ 26 میلیارد تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی استان خریداری  شده بود، افزود: قرارداد اجاره بالگرد منعقد شد و به‌زودی این بالگرد در محل اورژانس مستقر می‎شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای خرید بالگرد از محل دریافت بیمه در دستور کار است و در حال پیگیری قانونی هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تعداد پروازهای بالگرد اورژانس هوایی مازندران را بیش از 200 سورتی اعلام کرد و افزود: بیش از 300 مجروح جدی توسط بالگرد منتقل شد و وجود بالگرد یک ضرورت است.

این مسؤول با بیان اینکه امسال فقط 3 میلیارد تومان تجهیزات برای روی بالگرد اورژانس هوایی نصب شد، یادآور شد: تجهیزات احیا و تخت‌های ویژه حمل بیمار در این بالگرد نصب شد که قسمت‌های کوچکی از این تجهیزات آسیب دید که بقیه قابل استفاده است.

جان‌بابایی درباره درخواست خسارت از عواملی که در سقوط بالگرد مقصر بودند، تصریح کرد: شرکت‌ پنها این موضوعات را پیگیری می‎کند.

وی در پاسخ به این سؤال که این بالگرد برای انتقال دو مصدوم پرواز کرده بود، اقدامات درمانی بر روی این دو مصدوم چگونه پیگیری شد، گفت: دو مصدوم اهل شیراز بودند که یکی از مصدومان وضعیت نامناسب داشت که بالگرد برای انتقال مصدوم بد حال که یک خانم بود به مأموریت فراخوانده شد که پس از سقوط بالگرد مصدوم با ماشین به بیمارستان منتقل و در حال حاضر وضعیت جسمانی مناسبی دارد.