رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

خانه های قدیمی قائمشهر و سیمرغ موزه مردم شناسی می شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

خانه های قدیمی قائمشهر و سیمرغ موزه مردم شناسی می شوند

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر و جویبار ازتبدیل خانه های قدیمی به موزه مردم شناسی خبرداد .

خانه های قدیمی قائمشهر و سیمرغ موزه مردم شناسی می شوند

محسن باستانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : در صورت تمایل صاحبان خانه های قدیمی به ایجاد موزه مردم شناسی در املاکشان ، این ظرفیت و امکان برای میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری برای تغییر کاربری این فضاها و تبدیل آنها به موزه وجود دارد.
وی ادامه داد : هم اکنون 10 خانه قدیمی در شهرستان های قائمشهر و جویبار که معماری سنتی خود را حفظ کرده اند ظرفیت تبدیل به موزه مردم شناسی را دارند .
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر و جویبار گفت : با تغییر کاربری خانه های قدیمی ، اداره میراث فرهنگی مازندران حمایت های لازم برای راه اندازی موزه مردم شناسی دراین فضا را فراهم می کند .
وی پرداخت تسهیلات کم بهره برای ترمیم و مرمت این خانه ها را از جمله حمایت های اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری برشمرد و افزود : برای ارتقای فضاهای فرهنگی می توان موزه های شخصی راه اندازی کرد که خانه های قدیمی فضای مناسبی برای عرضه آثار هنرمندان صنایع دستی است .
باستانی گفت : افراد بسیاری از اشیا و آثار تاریخی که از دست ساخته های گذشتگان و نیاکانمان که با آنها زندگی می کردند جمع آوری و برای انتقال فرهنگ، این آثار را در موزه های مردم شنایی در موزه هایشان ارائه می دهند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون مالک خانه قدیمی در روستای کوتنای قائمشهر برای راه اندازی موزه مردم شناسی اعلام آمادگی کرده است ، ادامه داد : با تغییر کاربری این خانه 120 ساله به موزه مردم شناسی تبدیل می شود .
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر و جویبار گفت : این خانه قدیمی علاوه بر حفظ معماری سنتی، پوشش گیاهی همانند گذشتگانمان بصورت گاله درآن بازسازی شده است.
وی افزود: محسن عزیزی مالک این خانه قدیمی به یاد مادرش این موزه مردم شناسی را ریحانه نامگذاری کرد .
قائمشهر در سالهای اخیر پس از کشف شهر باستانی پنج هزار ساله در تپه گردکوه ، به عنوان یکی از شهرهای کهن و با قدمت مازندران معروف شده اما همچنان بی بهره از موزه برای نمایش آثار باستانی است .