جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

خانه های تخصصی صنایع دستی در مازندران راه اندازی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خانه های تخصصی صنایع دستی در مازندران راه اندازی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران از برنامه ریزی برای معرفی هنرمندان صنایع دستی کمتر شناخته شده در جامعه خبر داد و گفت : به همین منظور خانه های تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی در استان راه اندازی می شود .

خانه های تخصصی صنایع دستی در مازندران راه اندازی می شود

دلاور بزرگ نیا روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : راه اندازی این خانه ها در منازل قدیمی مناطق مختلف استان در دستور کار قرار دارد تا از این طریق علاوه بر تحقق سیاست های حمایتی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ، بسترهای مناسب برای توسعه و ترویج صنایع دستی و حفظ و احیاء هنرهای سنتی و معرفی هنرمندان این رشته ها فراهم شود.
وی برپایی نمایشگاه و کارگاره صنایع دستی با اولویت صنایع بومی را از ماموریت های خانه های تخصصی برشمرد و ادامه داد : این خانه ها همسو با سیاست سازمان میراث فرهنگی در معرفی و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی و بازاریابی و حمایت از هنرمندان و صنعتگران راه اندازی می شود .
مدیر کل میراث فرهنگی مازندران گفت : با راه اندازی خانه های صنایع دستی و هنرهای سنتی بستری فراهم می شود تا اساتید رشته های مختلف صنایع دستی با حضور در این خانه ها درحضور علاقه مندان و مردم آثار دستی خلق کنند .
وی از ارائه آموزش به افراد علاقه مند در این خانه ها به عنوان راهی برای عرضه و نشان دادن هنرهای دستی فراموش شده هر منطقه نام برد و افزود : با این طرح گامی موثر برای شناساندن و معرفی صنایع دستی مهجور فراهم می شود .
بزرگ نیا گفت : هم اکنون خانه تاریخی و قدیمی رمدانی ساری به عنوان نخستین خانه صنایع دستی وهنرهای سنتی مازندران راه اندازی شد و پنج خانه قدیمی دیگر تا پایان امسال تبدیل به خانه صنایع دستی می شوند .
وی با اظهار این که تعدادی از هنرمندان صنایع دستی هنوز در جامعه حضور و فعالیت دارند ولی مردم از آنان و فعالیت های دستی آنان اطلاعی ندارند ، افزود : هنرمندان می توانند علاوه برنمایش آثارشان در این خانه ها ، نحوه کار و ساخت آثار را هم در همین محل به مردم نشان دهند .
بزرگ نیا گفت : تمامی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی می توانند برای حضور در خانه های صنایع دستی معرفی خود و آثارشان در این مکان ها به معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرنگی مراجعه کنند.