سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

حیات سبز - نمایش محتوای صدا

 

 

حیات سبز

تهیه کننده : نیره زمانی
نویسنده: سهراب تورانی
گوینده: محمد محمدخانی
صدابردار: محسن علی نژاد
گزارشگر: غلامرضا علی نژاد

 حیات سبز عنوان برنامه ایست به تهیه کنندگی نیره زمانی از صدای مازندران روزهای پنجشنبه ساعت 15:00 به صورت ضبطی از رادیو مازندران تهیه و پخش می شود.

 به طور کلی منابع طبیعی به پدیده¬ هایی گفته می¬ شود که در کره زمین وجود داشته و انسان در ایجاد آن هیچ گونه دخالتی نداشته است. این منابع به دو دسته تجدید ناشونده و تجدید شونده تقسیم می¬ شوند.
منابع تجدید شونده از نعمت¬ های بزرگ الهی می¬ باشند که در طبیعت وجود داشته و در صورت استفاده صحیح و بهره برداری درست هیچ گاه به اتمام نخواهند رسید مثل:  آب، هوا و گیاهان سبز و جنگلها و مراتع
از مهمترین منابع طبیعی تجدید شونده، گیاهان موجود در جنگل ها و مراتع است که اگر مورد بی مهری انسان قرار نگیرند و انسان ها زمینه تضعیف و یا نابودی آن ها را فراهم نکنند، هیچ گاه به اتمام نمی¬ رسند. گیاهان سبز جزء بزرگترین موجودات زنده کره زمین می باشند و با قدرت زادآوری و تکثیری که دارند اگر درست بهره ¬برداری شوند توسعه اقتصادی جامعه را به ارمغان خواهند آورد. گیاهان سبز کم و بیش در تمام نقاط زمین پراکنده ¬اند و تراکم آن ها به تناسب شرایط اقلیمی (از قبیل دما، بارندگی و …) نوع خاک و شرایط جغرافیایی متفاوت است.
جنگل ها و مراتع از مهمترین و با ارزشترین منابع طبیعی بوده و نقش اساسی در تأمین نیازمندی های انسان (اکسیژن، آب، مواد غذایی، دارویی و …) دارند.تا چند دهه قبل ارزش این منابع طبیعی تجدید شونده با معیار منافع آنی و کوتاه مدت سنجیده می¬ شد در صورتی که با بروز مشکلات و معضلاتی درباره وضعیت محیط زیست مانند گرم شدن کره زمین، وجود سیلاب های مخرب و … تغییراتی در ارزش¬گذاری منابع طبیعی تجدید شونده به وجود آمد.

سال تولید: 1399


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو