سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

حمل چوب درختان باغی مجوز می خواهد - نمایش محتوای خبر

 

 

حمل چوب درختان باغی مجوز می خواهد

سرهنگ ˈ یوسف علی ادیب ˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وقتی یک خودرو حامل چوب در جاده تردد می کند بدون بررسی مجوز نمی توان پی برد که چوب آن مجاز است یا قاچاق و به همین دلیل ضروری است شهروندان پیش از حمل و جا به جایی چوب درختان باغی از منابع طبیعی مجوز بگیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه ناآگاهی برخی شهروندان از قوانین موجود باعث می شود بدون توجه به این مساله، درختان باغی خود را قطع و بدون اخذ مجوز حمل، برای فروش به دیگر مناطق منتقل کنند که برخورد یگان حفاظت منابع طبیعی را در پی دارد.

ادیب اظهار داشت: طبق ماده 6 حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، قطع درختان جنگلی واقع در محوطه خانه های روستایی برای مصرف ساکنان آنها آزاد است و نیازی به کسب مجوز از منابع طبیعی ندارد.

وی افزود: طبق ماده 48 همین قانون، حمل چوب شخصی و روستایی به مناطق دیگر نیازمند اخذ مجوز حمل است و در صورتی که خودرویی مجوز حمل نداشته باشد، حتی اگر چوب آن از باغ شخصی خود فرد باشد، توقیف می شود.

بر اساس آمار رسمی ، در 9 ماه امسال در مجموع یک هزار و 851 اصله چوب قاچاق با حجم 8/98 متر مکعب در حوزه منابع طبیعی غرب مازندران کشف شد.