سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

حمل بار راه آهن شمالی یک میلیون تن ظرفیت خالی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

حمل بار راه آهن شمالی یک میلیون تن ظرفیت خالی دارد

مدیرکل راه آهن شمال کشور گفت : یک میلیون تن از ظرفیت راه آهن شمال کشور به دلیل شرایط بد اقتصادی و کمبود بار خالی است.

حمل بار راه آهن شمالی یک میلیون تن ظرفیت خالی دارد

یوسف گران پاشا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هم اکنون با شروع حمل سوخت مازوت به نیروگاه شهید سلیمی نکاء در این استان ظرفیت حمل بار با ناوگان ریلی شمال کشور برای سال جاری حدود دو میلیون تن پیش بینی شده است.
وی ادامه داد : این درحالیست که این راه آهن با داشتن حدود 200 واگن حمل بار ظرفیت سه میلیون تنی برای جا به جایی و حمل بار به اقصی نقاط کشور دارد .
گران پاشا پیش بینی کرد که با برنامه ریزی مدون و با راه افتادن حمل بار از راه آهن شمال کشور به اینچه برون در ترکمنستان ظرفیت خالی موجود پر شود.
وی گفت : در حال حاضر ترانزیت گندم از کشورهای آسیای میانه از طریق راه آهن گرگان- اینچه برون در حال انجام است و این فعالیت می تواند ظرفیت های خالی راه آهن را پر کند.
مدیرکل راه آهن شمال کشور یکی از راهکارهای راه آهن برای افزایش میزان حمل بار از طر یق شبکه ریلی در این مسیر را کاهش تعرفه ها دانست و افزود : هم اکنون تعرفه حمل بار ریلی برای کمک به بخش اقتصادی و بازرگانی نسبت به سال های پیش کاهش یافت و این راهکار می تواند ظرفیت های خالی را پر کند.
وی ادامه داد : در سال های گذشته 50 درصد از تعرفه حمل بار از واگن دار به حساب راه آهن واریز می شد و این تعرفه در سال جاری به صورت تعرفه شناور اخذ می شود.
گران پاشا ابراز امیدواری کرد در پسا تحریم جا به جایی بار از طریق شبکه ریلی افزایش یابد.
وی برقی کردن شبکه ریلی راه آهن شمال کشور را از برنامه های مهم برای شتاب بخشی در جا به جایی و ارتقاء عملکرد این شرکت در آینده اعلام کرده است.
راه آهن شمال با داشتن حدود 30 ایستگاه ، علاوه بر جا به جایی سالانه یک میلیون و 300 هزار مسافر ، حدود یک میلیون و 500 هزار تن کالا را هم به مناطق مختلف کشور حمل می کند.
حوزه زیر پوشش راه آهن شمال با 402 کیلومتر خط ریلی از ایستگاه گرمسار در استان سمنان آغاز می شود و با گذر از استان مازندران در ایستگاه گرگان پایان می یابد.