سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

حمله پرندگان به 200 هکتار از مزارع کلزا در گلوگاه - نمایش محتوای خبر

 

 

حمله پرندگان به 200 هکتار از مزارع کلزا در گلوگاه

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه از حمله دسته ای از پرندگان شامل 'زنگوله بال ' و ' چکاوک ' به مزارع دانه روغنی کلزا در این شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون 200هکتار از سبزینه گیاه کلزا توسط این پرندگان چریده شده و از بین رفت.

حمله پرندگان به 200 هکتار از مزارع کلزا در گلوگاه

رضا پور فلاح روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آنجاییکه شکار پرندگان به دلیل خطر آنفلوانزا ممنوع است، مبارزه علیه این پرندگان نیز مقدور نیست.
وی با بیان اینکه ،حمله پرندگان به مزارع کلزا برای نخستین بار در سال های اخیر مشاهده شده است ، اضافه کرد: :این پرندگان که تعدادشان امسال چندین برابر نسبت به سال های گذشته است، جوانه مرکزی دانه روغنی را چریده و رشد این گیاه را متوقف می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه در استان مازندران خاطر نشان کرد: حمله پرندگان در دسته های هزار تا 2هزار قطعه ای صورت می گیرد.
پور فلاح گفت: خطر ادامه حمله پرندگان وحشی به مزارع کلزا همچنان وجود دارد و کشاورزان نگران هستند.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه ، این پرندگان در تالاب بین الملی میانکاله زندگی می کنند و به نظر می رسد به دلیل کمبود غذا به سمت دشت ها حمله ور شدند.
وی سطح زیر کشت کلزا در سال جاری در گلوگاه را یکهزارو 200هکتار عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به رویکرد افزایش سطح کشت دانه روغنی کلزا در وزارت جهاد کشاورزی ، امسال سطح زیر کشت این گیاه در شهرستان تا سه برابر بیشتر شده است.
هر ساله از نیمه دوم شهریور کشت کلزا در استان مازندران آغاز و اواخر فروردین سال بعد برداشت می شود.
دانه روغنی کلزا یکی از مهمترین کشت دوم در زمین های کشاورزی مازندران محسوب می شود.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین است.