سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

حمایت از کشت دانه‌های روغنی به‌عنوان کشت دوم - نمایش محتوای خبر

 

 

حمایت از کشت دانه‌های روغنی به‌عنوان کشت دوم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: از کشت دانه‌های روغنی در استان به‌عنوان کشت پاییزه در اراضی شالیزاری حمایت می‌کنیم.

حمایت از کشت دانه‌های روغنی به‌عنوان کشت دوم

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، کشاورزان سختکوش مازندرانی هیچ‌گاه دست از تلاش برنداشته و همواره در حال بهره‌برداری از بزرگترین نعمت الهی یعنی آب‌ و‌ خاک در دیار سبز مازندران هستند.

بعد از کشت پر‌رنج برنج، فرصت مناسبی است تا به‌عنوان کشت دوم و کشت مجدد از زمین شالیزاری استفاده بهینه شود که برخی از کشاورزان پس از برداشت برنج در همان زمین شالیزاری اقدام به پرورش رتون یا کشت مجدد برنج می‌کنند و از این طریق با کاهش هزینه تولید و افزایش درآمد، گامی در جهت رسیدن به خود‌کفایی تولید برنج و کاهش وابستگی به واردات برداشته و اقتصاد‌ مقاومتی را در عمل محقق می‌کنند.

برخی دیگر از کشاورزان نیز کشت علوفه را به‌عنوان کشت دوم پس از برداشت برنج انتخاب می‌کنند تا از این طریق در جهت تأمین خوراک دام قدم بردارند.

اما برخی دیگر از کشاورزان کشت کلزا را در شالیزارها انتخاب می‌کنند تا از این طریق گامی در جهت تولید دانه‌های روغنی بردارند و کشت دوم بعد از برداشت برنج را به کشت این دانه روغنی اختصاص می‌دهند.

* قیمت ارقام محلی و پرمحصول نسبت به سال گذشته 25 تا 30 درصد افزایش دارد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با فارس، درباره اینکه آیا بعد از برداشت برنج، کشت مجدد و پرورش رتون برای کشاورزان دارای صرفه اقتصادی است یا کشت علوفه و دانه‌های روغنی اظهار کرد: سیاست کلی جهاد کشاورزی بر این است برای کشت دوم محصولاتی غیر‌ از برنج کشت شود و کشت علوفه می‌تواند مورد‌ نیاز بخش خوراک دام باشد و مهم‌تر از آن کشت دانه روغنی در استان مورد حمایت است که به‌عنوان کشت پاییزه در اراضی شالیزاری قابل کشت است.

عزیزالله شهیدی‌فر افزود: بخشی از اراضی در استان به‌دلیل نبود زهکشی مناسب مستعد کشت علوفه و دانه روغنی نیست و در سال‌های اخیر کشاورزان به تکنولوژی پرورش رتون و کشت مجدد دست پیدا کردند که بخشی از اراضی شالیزاری استان به این امر اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشت برنج به استان‌های مازندران و گیلان معطوف شده است، برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان برای بخشی از اراضی شالیزاری حداکثر تا 20 درصد در برنامه 5 ساله برای کشت مجدد و 30 درصد برای پرورش رتون در نظر گرفته شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پاسخ به اینکه جهاد کشاورزی از میان کشت مجدد یا پرورش رتون کدام را مناسب‌تر می‌داند؟ گفت: زمانی کشت مجدد در زمین‌های شالیزاری می‌تواند اتفاق بیفتد که منابع آب کافی و مطمئن موجود باشد و برداشت کشت حداقل تا نیمه اول مرداد ماه انجام شود.

شهیدی‌فر تصریح کرد: با حمایت‌های فنی اعتباری، بازرگانی مناسب، مکانیزاسیون، تامین بذر کافی، ارقام اصلاح شده و پرمحصول می‌توان ضریب خوداتکایی برنج را برای کشور با بهبود و توسعه کشت در استان‌های شمالی افزایش داد.

وی با بیان اینکه امسال قیمت برنج نسبت به سال‌های گذشته مناسب‌تر است، گفت: قیمت ارقام محلی و پرمحصول نسبت به سال گذشته 25 تا 30 درصد افزایش دارد.

*اعطای تسهیلات برای خرید خشک‌کن‌

رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: سال گذشته تسهیلات جداگانه‌ای برای بخش صنایع تبدیلی در نظر گرفته شد اما امسال همانند سایر ماشین‌آلات کشاورزی و ادوات وابسته در لیست استفاده‌کنندگان از تسهیلات خط اعتباری توسعه مکانیزاسیون قرار گرفته است.

پرویز موسی‌نژاد افزود: برای کاهش هزینه‌های برداشت برنج، تسهیلاتی برای خریدخشک‌کن‌ها اختصاص یافت.