جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حضور بیش از 700 نفر در مراسم اعتکاف چالوس - نمایش محتوای خبر

 

 

حضور بیش از 700 نفر در مراسم اعتکاف چالوس

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان چالوس از حضور بیش از 700 معتکف در مراسم معنوی اعتکاف امسال خبر داد.

حضور بیش از 700 نفر در مراسم اعتکاف چالوس

حجت‌الاسلام علی اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس با اعلام اینکه امسال بیش از  700 نفر در مراسم معنوی اعتکاف در چالوس حضور دارند، گفت: در سال گذشته تعداد معتکفین 400 نفر بودند که امسال این تعداد افزایش داشت و  بیش از 60 درصد از معتکفین را افراد زیر 30 سال تشکیل می‌دهند که 80 درصد آنان دانشجویان، دانش‌آموزان و طلاب هستند.

وی از برگزاری اعتکاف در 6 مسجد شهرستان چالوس خبر داد و اظهار کرد: مراسم اعتکاف امسال در مساجد جامع چالوس، مرزن‌آباد، هچیرود، مسجد 14 معصوم چالوس و روستاهای ولی‌آباد کندوان و پردنگون در حال برگزاری است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی چالوس با اشاره به اینکه تعداد معتکفین زن در امسال بیش از 450 نفر بود، افزود:  اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی مانند برپایی محافل انس با قرآن، گفتمان دینی، برگزاری حلقه‌های معرفت و نشست‌های بصیرتی، دعوت از سخنرانان ویژه استانی، اجرای طرح ختم صلوات، ختم قرآن، تفسیر قرآن، حضور پزشک طب سنتی و راه‌اندازی کانال مخصوص معتکفین در فضای مجازی و ...  از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که در این ایام اجرا شد.

وی به دعوت و تجلیل از پدران شهدای مدافع حرم شهرستان چالوس به‌مناسبت وفات حضرت زینب (س) در شب گذشته اشاره کرد و افزود: بعد از ظهر امروز نیز بر اساس هر سال اعمال ام داوود از ساعت 15 امروز در مساجد مذکور برگزار می‌شود.

اسفندیاری با بیان اینکه سنت حسنه اعتکاف ازجمله مهم‌ترین مستحبات اسلامی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی احیا شد، اضافه کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر این سنت مورد استقبال بسیاری از مومنان و اقشار مختلف جامعه به‌ویژه جوانان و دانشجویان قرار گرفته است و مشتاقان زیادی به میهمانی خدا در ایام‌البیض ماه پربرکت رجب می‌روند.

وی با اشاره به تأثیر معنوی اعتکاف بر روحیه انسان‌ها، اظهار کرد: اعتکاف تأثیر زیادی در از بین بردن گناهان دارد، چراکه فرد معتکف در مدت سه روزی که در مسجد به راز و نیاز می‌پردازد در حقیقت به تمرین بندگی خالصانه در برابر حق تعالی مشغول می‌شود.

اسفندیاری به تلاش دشمن در زمینه ایجاد جنگ نرم در بین جوانان کشور ما اشاره کرد و افزود: دشمن با تلاش شبانه‌روزی  خود سعی دارد تا به فرهنگ ما ضربه بزند و جوانان ما را از اعتقادات و ارزش‌های معنوی آنها دور کند و آنان را از صراط مستقیم منحرف کند، بنابراین سنت اعتکاف فرصت مناسبی برای نقش‌برآب کردن این توطئه‌ها محسوب می‌شود.

وی در پایان با تأکید بر تبیین اصول و ارزش‌های دینی و اسلامی در بین جوانان و خانواده‌ها آن‌هم با توجه به هجمه فرهنگی موجود که از سوی دشمن در حال اجراست، گفت: اجرای اعمال مربوط به اعتکاف مانند سه‌ روز به خانه خدا پناه بردن، دل بریدن از تعلقات مادی، روزه‌داری، ذکر و عبادت کردن، تلاوت قرآن و ... همگی از موهبت‌هایی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و معتکفین باید پس از پایان این ایام نیز قدردان این عبادت‌ها بوده و زندگی خود را بر مبنای این احساسات معنوی، آموخته‌های دینی و فرهنگی ادامه دهند.