جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

حدود 173 هزار واحد مسکونی در مازندران ساخته شد - نمایش محتوای خبر

 

 

حدود 173 هزار واحد مسکونی در مازندران ساخته شد

حسین علیپور شامگاه یکشنبه درهمایش انبوه سازان نوشهر که در محل ساختمان مجتمع آموزشی - رفاهی بانک مرکزی این شهر برگزارشد ، افزود : هم اکنون با ساخت این تعداد واحدهای مسکونی در استان ، مازندران درتولید مسکن در کشور حدود بیست وسه و چهاردهم درصد رشد داشته است.

وی مدت زمان عمرمفید ساختمان در کشور را حدود 25 تا 30 سال اعلام کرد و گفت : اکنون طبق سرشماری نفوس مسکن در سال 1390 قدمت ساخت حدود 73 درصد از واحدهای مسکونی دراین استان حدود پنج سال و حدود 9 درصد نیز بیش از 30 سال بوده است.

وی یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت های نهم و دهم دراین بخش را اجرای طرح های مسکن مهر و انبوه سازی دانست و ادامه داد : براساس آمار منابع رسمی درسال 1385 شمار واحدهای مسکونی و تجاری دراین استان حدود شانزده و یازده دهم درصد بوده است که اکنون این رقم به نوزده و هفت دهم درصد رسیده است.

مسوول واحد معماری و شهرسازی استانداری مازندران همچنین گفت : بازنگری برخی از لوایح و قوانین مقررات شهرسازی نقش اساسی در پیشگیری ازساخت وسازهای غیرقانونی دراین استان دارد.

علیپور افزود : اکنون قوانینی که درتهیه طرح شهرسازی دربسیاری از شهرهای این استان اعمال می شود مربوط به 40 سال پیش بوده است که این قوانین جوابگوی نیاز امروز کارشناسان در حوزه شهرسازی نیست.

وی اظهارداشت : اکنون وضعیت به گونه ای است که اگر طرح شهرسازی از سوی کارشناسان مربوط دریکی ازشهرهای استان تهیه شود درصورت تصویب آن درکمیسیون ماده 5 مربوط به شهرداری ها ، این طرح به طور حتم باید در کمیسیون شورای عالی شهرسازی ومعماری کشورنیزبه تصویب برسد که این فرآیند به مدت زمان طولانی می انجامد.

وی تصریح کرد : درزمان حاضر اصلاحیه این قوانین ازسوی دولت تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است که امیدوارم نمایندگان مجلس هرچه زودتر نسبت به بازنگری آن اقدام کنند.

مسوول واحد معماری و شهرسازی استانداری مازندران با بیان این که دراختیارداشتن زمین با قیمت مناسب ارتباط مستقیم درهزینه تمام شده مسکن دارد ، گفت : دولت باید با ایجاد یک بانک اطلاعاتی، زمین های با قیمت مناسب را تهیه و آن را دراختیارانبوه سازانی که سوابق درخشانی در این بخش دارند ، قرار دهد.

علیپور، یکی از چالش های جدی دربخش ساخت وساز مسکن در بیشتر شهرهای این استان به ویژه غرب مازندران را افزایش غیراصولی تراکم دانست و ادامه داد : امروز میزان تراکم در این شهرهای ساحلی به مرحله ای پیش رفته که مشکلات عدیده ای را برای شهروندان به وجود آورده است که باید ساماندهی شود.

وی ،کمبود و گرانی قیمت زمین ، هزینه بیمه تامین اجتماعی ، بالا بودن مالیات و عوارض شهرداری ، وقفه در صدور پروانه ساختمانی را از جمله مشکلات فراروی انبوه سازان دراین استان معرفی کرد.

درپایان شمار 22 تن از انبوه سازان نوشهر با اهدای لوح تقدیر تجلیل شدند.