سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

حدود 15هزارهکتارشالیزارهای آمل دچار خسارت (ورس) شالی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

حدود 15هزارهکتارشالیزارهای آمل دچار خسارت (ورس) شالی شد

مدیرجهادکشاورزی شهرستان آمل، گفت : حدود 15هزارهکتار معادل بیش از 35درصد شالیزارهای این شهرستان درپی بارش های چندروزه هفته گذشته دچار خسارت ( ورس) خوابیدگی شالی به سطح زمین شده است.

حدود 15هزارهکتارشالیزارهای آمل دچار خسارت (ورس) شالی شد

سیدحسین اسلامی روزیکشنبه درحاشیه بازدید از شالیزارهای آمل به خبرنگار ایرنا افزود: پیش از بارش باران هفته گذشته درمازندران، شرایط رشد شالی به صورت طبیعی ومطلوب بوده و در وضعیت پر کردن دانه ها و طلایی شدن خوشه ها قرار داشت.
وی اضافه کرد: بارش های باران متوالی و وزش باد نیمه دوم تیرماه باعث شد تا شالیزارهای آمل دچار ورس (خوابیدگی) شود که این وضعیت درکاهش عملکرد تولید محصول درواحد سطح تاثیر زیادی خواهد داشت.
مدیرجهادکشاورزی آمل ادامه داد: از اواخرهفته گذشته وپس از پایان باران ، کارشناسان این مدیریت و مراکز زیرپوشش به صورت میدانی میزان خسارت های وارد شده به شالیزارهای شهرستان را آماربرداری کردند.
اسلامی درعین حال به شالیکاران آملی امیدواری داد که کشاورزان خسارت دیده برای بهره مندی از غرامت بیمه محصولات زراعی هرچه زودتر به صندوق بیمه محصولات کشاورزی در بانک کشاورزی شهرستان آمل مراجعه نمایند.
وی، سطح زیرکشت شالی امسال در شالیزارهای آمل را بیش از37هزارهکتار اعلام واضافه کرد: نخستین برداشت مکانیزه محصول شالی نیز امروز شنبه در روستای ' درزی کلا' از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل انجام شد.
مدیرجهادکشاورزی آمل با اشاره به اینکه امسال در بیش از32هزارهکتار از شالیزارهای این شهرستان ارقام محلی طارم و بقیه نیز ارقام پرمحصول کشت شده است، پیش بینی کرد، حدود 200هزارتن شلتوک از شالیزارهای آمل امسال برداشت شود.
درشهرستان آمل با بیش از 50هزارهکتار سطح زیرکشت، سالانه بیش از یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید وبه بازارهای مصرف داخل وخارج از کشور ارسال می شود.