جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

حتمال وجود کم آبی برای بخش کشاورزی در سال آینده - نمایش محتوای خبر

 

 

حتمال وجود کم آبی برای بخش کشاورزی در سال آینده

مرتضی امینی نیاکی صبح امروز در ستاد مدیریت بحران این شهرستان با اعلام اینکه ستاد برنج در آمل تشکیل شده است، اظهار داشت: این ستاد عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول برنج و مشکلات کشاورزان این بخش را بررسی می‌کند.

وی با بیان اینکه امسال ذخیره برف در کوهستان‌ها کاهش یافته است، بیان کرد: این کاهش نشان می‌دهد به احتمال زیاد کم آبی رخ می‌دهد.

امینی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته نیز مشکل کم آبی وجود داشت اما به خوبی مدیریت شده است، یادآور شد: اگر کم آبی محرز شود می‌توان به صورتی مدیریت کرد که به محصولات کشاورزی آسیب وارد نشود.

این مسئول با اعلام اینکه حفر چاه و تجهیز آن در سال‌های اخیر روند خوبی داشته است، افزود: تلاش می‌کنیم شرایط مناسبی برای کشاورزی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از خسارت به کشاورزی اطلاع‌رسانی کردیم که شخم و شیار اراضی شالیزاری را زودتر آغاز کنند، گفت: این امر بحران در فصل زراعی را از میان می‌برد.

مدیر جهادکشاورزی آمل با اشاره به وضعیت بیمه محصولات کشاورزی نیز خاطرنشان کرد: توسعه این امر نیاز به اطلاع‌رسانی ویژه دارد.

وی با اعلام اینکه مبارزه با ملخ در مراکز شناسایی شده صورت گرفته است، یادآور شد: ملخ در اواخر اردیبهشت بروز می‌کند به همین دلیل با شناسایی کانون‌های آن در مناطق بالادست تلاش کردیم از سرازیر شدن آنها به پایین دست جلوگیری کنیم.

امینی با تاکید بر تامین سوخت موردنیاز مرغداری‌ها و بخش کشاورزی بیان کرد: سهمیه سوخت‌ها هر سه ماه یک بار تامین می‌شود اما باید میزان آن افزایش یابد.

وی با اعلام توزیع کود شیمیایی به نرخ دولتی در میان کشاورزان گفت: 80 درصد کوره اوره در شهرستان توزیع شده است.