جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

جنگل های شمال کشور بی نظیر است/ آزادسازی 160 هزار هکتار عرصه های جنگلی - نمایش محتوای خبر

 

 

جنگل های شمال کشور بی نظیر است/ آزادسازی 160 هزار هکتار عرصه های جنگلی

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی نوبخت صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه بارها از دانشجویان دانشگاههای دیگر کشورها برای بازدید از جنگل های شمال وارد مازندران شدند، اظهار داشت: این دانشجویان به منظور مشاهده تاریخچه جنگل های خود به مازندران سفر می کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در عرصه های طبیعی، افزود: ساخت و سازهای غیر مجاز در عرصه های منابع طبیعی نه اینکه اصلا وجود ندارد، بلکه وجود دارد، ولی در عرصه هایی که بعنوان زمین های اختلافی و غیر ملی در کنار این عرصه ها قرار دارند، ساخت و ساز داریم.

مدیرکل منابع طبیعی استان، خاطرنشان کرد: ساخت و ساز در عرصه های منابع طبیعی یا خارج آن در مجموع بر اقتصاد کلان استان و کشور صدمه و ضرر وارد می کند و همچنین در عرصه های طبیعی به طبیعت، نوع درست زیستن جانوران و گیاهان و انسان آسیب می رساند.

نوبخت با بیان اینکه برخی از دستگاههای اجرایی خدمات رسان مثل ادارات گاز، برق و آب برای تاسیسات غیر مجاز امکانات ارائه می دهند، اذعان داشت: دلیل آن عدم رعایت ضوابط توسط دهیاری هاست که متولی برخورد با متخلفان است و گاهی مواقع مجوزهایی برای ساخت و سازهای غیر مجاز صادر می کنند.

وی گفت: اینکه این انعطاف از نظر اداری باید در مجموعه برای صدور مجوزها داشته باشند، یک معضل در شمال کشور است که در عرصه های منابع طبیعی و زراعی ایجاد مشکل می کند.

نوبخت در ادامه بیان کرد: می طلبد همه با هم مانع ساخت و سازهای غیر مجاز که بصورت قارچ در عرصه های منابع طبیعی و زراعی در حال رشداست و آن را خدشه دار و دچار مشکل می کنند، شویم.

وی با تشکر از حساسیت خبرنگار مهر از ساخت و سازهای غیر مجاز که متاسفانه امروز کمتر پیرامون آن سوال می کنند و این مسئله مشکلاتی را بوجود می آورد، گفت: خوشبختانه طبق تبصره 5 قانون، منابع طبیعی راسا با مشاهده تخلف، تخریب کند که این کار را تاکنون انجام داده و برای همیشه ادامه می دهد و با هیچ کس تعارف ندارد.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ساخت راههای منتهی به استان و تخریب یکسری از جنگل ها، اظهار داشت: برای بهتر زیستن هموطنان نیاز است حداقل استفاده را ببرند و احداث جاده های بین المللی و ترانزیت توسط اداره راه با استفاده از کارشناسان کمیته فنی منابع طبیعی برای احداث تونل در جاده سوادکوه در حال انجام است.

آزادسازی 160 هزار هکتار عرصه های جنگلی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: در 11 ماهه سال جاری حدود 160 هزار هکتار از عرصه های جنگلی آزاد شد و همچنین 450 فقره پرونده در این خصوص تشکیل شد.

سرهنگ اسحاق محسنی کشفیات چوب در سال جاری را 557 متر مکعب عنوان و اظهارداشت: در این مورد 553 فقره پرونده قضائی تشکیل و 341 نفر دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شدند.