جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع تامین آب آشامیدنی ضرروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع تامین آب آشامیدنی ضرروری است

ˈمحمدابراهیم یخکشیˈ روز چهارشنبه در دومین نشست کارگروه حفاظت کیفی سد البرز که در محل سالن اجتماعات این شرکت برگزار شد ، گفت: هم اکنون بخش اعظمی از آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان از طریق سدها تامین آب می شود و بر همین اساس اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از ورود هرگونه آلاینده ها به داخل آب هایی که در پشت سدها ذخیره شده است ، باید ورد توجه بیش از پیش قرار گیرد.

هم اکنون 9 سد در مازندران در دست بهره برداری است و احداث چند سد دیگر با هدف تامین آب آشامیدنی مورد نیاز و همچنین اراضی کشاورزی در دست اقدام است.

وی با اشاره به نقش سدها در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان و همچنین اراضی کشاورزی مازندران ، اظهار داشت : با توجه به اینکه آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان و همچنین اراضی کشاورزی شهرهای بابل ، بابلسر ، فریدونکنار ، امیرکلا و خزر شهر و روستا های مسیر که جمعیتی بالغ بر 650 هزار نفر را شامل می شود ، حفاظت کیفی از آب های ذخیره شده در سد البرز بسیار ضروری و حایز اهمیت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران اعمال مدیریت صحیح و اصولی و همچنین اهتمام بیشتر مسوولان در حفاظت از سد ها و همچنین جلوگیری از ورود هرگونه آلاینده ها که منابع تامین آب را تهدید می کند ، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

یخکشی با بیان اینکه برای حفاظت کیفی از آب ذخیره شده در سد البرز ، واحدهای دامی در مناطق بالا دست نیازمند کنترل بیشتری است ، گفت : در استفاده از نهاده های کشاورزی از جمله کود وسم در اراضی شالیزاری بالا دست برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی به منابع تامین آب ، تمهیدتا لازم باید اتخاذ شود.

وی جلوگیری از صدور هرگونه مجوز برای آبزی پروری در محدوده حریم کمی و کیفی سدها و سرشاخه های منتهی به دریاچه سد با هدف جلوگیری از ورود آلاینده ها را حایز اهمیت دانست و افزود : این مهم باید مورد توجه بیش از پیش متولیان امر قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران همچنین با اشاره به ضرورت حفظ حقوق مردم و دولت در سواحل دریا و استفاده بهینه از این سرمایه ملی گفت : برخی از چالش ها از جمله مدیریت چند گانه در امر سواحل دریا و نبود مقررات مشخص و شفاف ، باعت بروز مشکلاتی در استفاده از سواحل شده است.

یخکشی طول سواحل دریای خزر در مازندران را 388 کیلومتر اعلام کرد و افزود : از این میزان ، حدود 35 درصد سواحل در اختیار نهادهای دولتی ، 35 درصد در اختیار بخش خصوصی سازی و بقیه برای دسترسی عموم آزاد است.

وی ادامه داد: باید با تهیه و تدوین برنامه منسجم و اصولی ، رفع نواقص و خلاء های قانونی ، از سو استفاده برخی افراد فرصت طلب در تجاوز به حریم و بستر سواحل دریای مازندران جلوگیری شود.

مازندران دارای 147 شاخه رودخانه ، یکهزارو 798 سردهنه کشاورزی ،48 رشته قنات ، هفت هزارو 394 دهنه چشمه و763 قطعه آببندان است.

بیش از 70 هزار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز در استان مازندران وجود دارد که به طور میانگین سالانه حدود 2/1 میلیارد مترمکعب آب از آنها برداشت می شود.