جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌ها در روستاها - نمایش محتوای خبر

 

 

جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌ها در روستاها

محمدعلی قمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در نوشهر با اشاره به گذشت یک‌سال از وقوع سیل ویرانگر آبان 91 در نوشهر به آزادسازی حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و بیان داشت: آزادسازی حریم رودخانه‌ها در شهر و روستا نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و باید از تجاوز به حریم رودخانه‌ها خودداری شود و با این آزادسازی حریم‌ها از بروز خسارت سیل جلوگیری می‌شود.

وی اظهار داشت: در محدوده گردکل و خیابان فردوسی، تخریب منازلی که از قبل برای آنها در نقطه‌ای دیگر زمین در نظر گرفته شد و به صاحبان آنها واگذار شده بود، در حریم رودخانه انجام و آواربرداری صورت گرفت و بدین طریق حریم رودخانه آزاد شد و دیوار چینی آن هم از سوی شهرداری آغاز شد.

فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز زمین‌هایی تهیه شده است تا آن تعداد از کسانی که در حریم رودخانه گردکل ساکن هستند، انتقال داده شوند.

وی با اشاره به کمک‌های بلاعوض به سیل‌زدگان با کمک بنیاد مسکن نوشهر گفت: کمک‌های بلاعوض نیز به کسانی که نیازمند بودند در قالب مبلغ‌های 5 میلیون ریالی تا سقف 10 میلیون ریالی انجام شد و ضمن آن‌که یک حساب بانکی به نام امام جمعه نوشهر و مشاور امور خیران فرمانداری افتتاح کردیم و این هدایا تقدیم سیل‌زدگان شد.

قمی آسیب‌شناسی درباره بروز حوادث غیرمترقبه را مهم توصیف کرد و بیان داشت: موضوع دیوار بندر نوشهر یکی از دغدغه‌های مردم و مسئولان در محله خیابان خیام در زمینه سیل بود که این دیوار اکنون برداشته شد و به جای آن دیوار نرده‌ای قرار گرفت و بدین ترتیب راه خروج آب ایجاد شد و دیگر آب نمی‌تواند بیش از اندازه بالا بیاید و این یک اقدام بسیار خوبی بود که بندر نوشهر همکاری لازم را کرد.

این مسئول به فعالیت‌های ستاد مدیریت بحران در نوشهر اشاره کرد و افزود: این ستاد هشدارهای لازم را به شهروندان می‌دهد و هماهنگی بسیار خوبی بین ستاد مدیریت بحران و شهرداری، هلال احمر، منابع طبیعی، هواشناسی و سایر دستگاه‌های مربوطه وجود دارد و در جلسه اخیر که در فرمانداری برگزار شد وظایف هر کدام مشخص شد.

فرماندار نوشهر ورود دهیاران در مقوله سیل را راهگشا دانست و بیان کرد: دهیاران روستاهای منطقه را نیز در مقوله سیل وارد کردیم تا نسبت به آزادسازی و بازسازی حریم رودخانه‌ها فعال شوند که برای نمونه، با همکاری اهالی روستای «مزگا» آزادسازی حریم‌ها و لایروبی رودخانه‌ها انجام شد و بنابراین همه این اقدامات کمک می‌کند تا آنچه که سال گذشته در سیل آسیب وارد شد دیگر شاهد نباشیم.

قمی‌ویلی از تاثیرات غیرقابل انکار تخریب منابع طبیعی در بروز سیل سخن به میان آورد و تصریح کرد: تخریب منابع طبیعی سبب تغییر حوزه آبریز می‌شود و این موضوع به یک تهدید تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: برداشت‌های بی‌رویه و تخریب جنگل در بخش مرکزی نوشهر و روستاهای «دزدک» و «حوض‌کتی» سبب شد حوزه‌های آبریز در سال قبل دو روستای این منطقه را با تهدید جدی سیل مواجه کرده است و یا در روستای «مزگا» نیز به دلیل همان برداشت بی‌رویه و تخریب جنگل حوزه آبریز چیلک" و "بندپی" وارد رودانه روستای«مزگا» می‌شود که این رودخانه نیز کشش این حجم زیاد آب را ندارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: تخریب منابع طبیعی و آسیب‌هایی که به جنگل وارد شده است و نیز ساخت و سازهای غیرمجاز سبب می‌شود که جذب آب با مشکل مواجه شده و آب‌ها همه به یک مسیر هدایت شوند که در نهایت در یک نقطه به طغیان و سیل تبدیل می‌شود.

فرماندار نوشهر گفت: در رودخانه نیرنگ و  ماشلک  نیز باید درختانی که به صورت مانع در مسیر رودخانه یا در حریم آن قرار دارند از سوی منابع طبیعی نشانه‌گذاری شوند تا با بهره‌برداری از این درختان از بروز خسارات احتمالی سیل جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: باید هم مسئولان و هم مردم توجه جدی داشته باشند تا به منابع طبیعی آسیبی وارد نشود و از بروز حوادثی که علت آن تخریب منابع طبیعی و جنگل است پیشگیری شود.