جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

جشنواره ملی گل گاوزبان در عروس شهرهای ایران برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

جشنواره ملی گل گاوزبان در عروس شهرهای ایران برگزار شد

سومین جشنواره ملی گل گاوزبان رامسر در پایتخت گل گاوزبان ایران، روستای جنت‌رودبار با حضور مردم و مسؤولان آغاز به کار کرد.

جشنواره ملی گل گاوزبان در عروس شهرهای ایران برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان رامسر، ظهر امروز سومین جشنواره ملی گل گاوزبان در پایتخت گل گاوزبان ایران، روستای جنت‌رودبار با حضور مردم و مسؤولان برگزار شد.

حسین شعبان‌سروری فرماندار رامسر در جشنواره ملی گل گاوزبان روستای جنت‌رودبار با اشاره به اینکه جنت‌رودبار به عنوان پایلوت بوم‌گردی شناخته شده گفت: با ظرفیت‌های موجود که در زمینه گردشگری، کشاورزی و به ویژه آیین‌های بومی و محلی که به عنوان میراث معنوی مردم است می‌توان این ظرفیت‌ها را به نحو شایسته‌ای به کشور و گردشگران معرفی کرد که علاوه بر تعاملات فرهنگی زمینه‌های رشد اقتصادی منطقه نیز فراهم می‌کند.

فرماندار رامسر افزود: موضوعات مورد توجه گردشگران بحث گردشگری سلامت است که یکی از مهم‌ترین شاخه‌های گردشگری در دنیا است و بسیاری از گردشگران برای ارتقا سطح سلامت خود به نقاط مختلف دنیا که بستر بهداشت و سلامتی فراهم باشد مسافرت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تولید گیاهان دارویی یکی از شاخصه‌های گردشگری سلامت است، یادآور شد: با توجه به خواص بی‌شمار گیاه گل گاوزبان هنوز نتوانستیم آن را به صورت علمی، پزشکی و سلامت به مردم کشور و جهان معرفی کنیم.

سروری تاکید کرد: اما با توجه به این شرایط می‌توان با همکاری و تلاش فعالان در عرصه‌های گردشگری و سلامت این گیاه خواص آن را به دنیا معرفی کنیم.

وی با اشاره به شعار سال گفت: آمادگی این را داریم که از همه فعالان عرصه کشاورزی و تولید کنندگان گل گاوزبان حمایت کنیم تا بتوانیم اقتصاد بومی و محلی منطقه و شهرستان را دچار تحولات اساسی کنیم.

مهرزاد خلعتبری دهیار روستای جنت‌رودبار نیز در حاشیه جشنواره گل گاوزبان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، هدف از برگزاری جشنواره را کمک به توسعه اقتصادی و به چرخه درآمدن اقتصاد روستاییان با محوریت داروی گیاهی گل گاوزبان دانست و افزود: که با این کار گام بزرگی برای توسعه اقتصادی و عملی کردن شعار سال صورت گرفت.

وی در ادامه گفت: جمعیت دهستان جنت‌رودبار در پاییز و زمستان حدود 300 نفر است اما در تابستان و نیمی از بهار و پاییز به صورت شناور به 12 هزار نفر نیز می‌رسد و سطح زیر کشت کل مزارع 250 هکتار است که 130 هکتار آن صرفا گل گاوزبان است و سالانه حدود 30 تا 40 تن گل گاوزبان از مزارع این دهستان برداشت می‌شود.

دهیار روستای جنت‌رودبار با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته از گل گاوزبان به صورت دم‌نوش استفاده می‌شد، افزود: با برگزاری جشنواره و اطلاع‌رسانی‌ها اکنون به صورت مربا، ترشی و... نیز استفاده می‌شود.

وی از بهره‌گیری جدید ساقه، برگ و ریشه گل گاو زبان نیز خبر داد و گفت: از قسمت‌های دیگر این گیاه نیز می‌توان استفاده کرد.

خلعتبری، ایجاد رقابت و افزایش سطح زیر کشت گیاه گل گاوزبان را از تاثیرات برگزاری جشنواره دانست و ادامه داد: این امر باعث افزایش ورود خریدار به منطقه و در نتیجه به رشد اقتصاد روستا کمک می‌کند.

این مسؤول از مسؤولان خواستار فراهم شدن امکانات و آموزش بیشتر برای آموزش کاشت و برداشت گیاه گل گاوزبان شد.