سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

جزر و مد - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

جزر و مد

تهیه کننده:سید مهدی مسیبی
کارگردان:عباس میار
تصویربردار:محمد صادق ذاکری
صدابردار:کاظم اسماعیلی
تدوین:اصغرمیار
گرافیست:عارف روحی
مشاور و پژوهشگر:فاطمه عامریان
نویسنده:آرزو عظیمی
مجری:امیرعلی احمدی
معرفی کتاب:مهراسا صادقی

دوره نوجوانی، زیباترین مرحله عمر و دوره دریافت ارزشهای فرهنگی و اجتماعی است. نوجوانی سرآغاز بهار سبز حیات است و فصل شیرین زندگی را در این مرحله میتوان جست. نشاط، تلاش، اراده، نوگرایی و فضیلت جویی در این سالها جلوه میکند، و جرقه های هویت جویی که به نوعی همراه با بازیابی و بازسنجی گذشته خود و جامعه است.
دوره نوجواني به علت فراز و نشيب‌هايي كه دارد منشاء شكل‌گيري بسياري از جنبه‌هاي زندگي فردي و اجتماعي فرد مي‌باشد، بنابراين مطالعه پيرامون عواملي كه بر اين دوره از زندگي فرد تاثير دارد امري ضروري به نظر مي‌رسند.
نگرش شایعی که درباره دوره نوجوانی وجود دارد اینکه، هم از نظر والدین و هم از نظر نوجوانان این دوران، دورانی دشوارتر از سالهای اولیه کودکی قلمداد شده است، لذا افراد را با دشواری هایی مواجه می کند. این مواجهه گویا فراموشی بزرگسالان از دشواری های دوران نوجوانی خودشان را تایید می کند و چنین وضعیتی می تواند به همدلی و تفاهم با نوجوان آسیب بزند..
بی شک سلامت جسمی، روحی و روانی در این مقاطع زندگی اساس احساسات زیبا و تجربیات موفق است. نوجوان بلوغ را تجربه می کند و تنها با دانش از وقایع این دوران است که او می تواند به خوبی از تغییرات روحی و جسمی خود استقبال کند و از آن یک فرصت در جهت رشد مهیا کند. جوان خود را در میان انبوهی از نیازهای جدید و احساسات نو می بیند، تغییراتی که به خودی خود ذاتی مقدس دارد و هدفش آماده سازی انسان برای برعهده گرفتن مسئولیتهای زندگی اجتماعی و خانوادگی است. این تغییرات دنیای جدیدی از تواناییها را به روی جوان می گشاید و در مقابل مسئولیتهای گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و از همه مهمتر مسئولیت در مقابل خود و خدای خود را پدید می آورد. سلامت روح و جسم کلید برخورد صحیح با این تغییرات بالقوه مثبت است. جوان باید بداند که چه مسائلی روح و جسمش را تهدید می کند. او باید بداند که در مقابل تواناییهایی که خداوند به او اعطا نموده، چه مسئولیتهایی دارد. او باید روشهای حفظ سلامت خود را بشناسد و با آگاهی بر تهدیدات بیرونی مقابله کند و درعین حال از جوانی خود لذت برد و آنرا در خدمت ارتقاء خود و جامعه بکار گیرد.

تا اوایل دهه ی 40 استقلال نوجوانان تا پیش از ازدواج قابل تصور نبود .اما نوجوان امروز در جهانی زندگی میکند که برای پیشینیان اش نا آشناست ، جهانی ست که شبکه های ماهواره ای ،اینترنت را در خود دارد و این فن آوری مدرن بهترین و بدترین فرهنگ های انسانی را پیش روی نوجوانان قرار داده است و اکنون هیچ جواب ساده ای برای آشفتگی روحی نوجوان نسل امروز وجود ندارد و چندان بیراه نیست که بگوییم وظیفه ی مهم و خطیر رسانه به خصوص تلویزیون در قبال نوجوانان به اندازه نسل کنونی سنگین نبوده است .
وظیفه ی خانواده چیست؟مدرسه چه باید کند؟هدف اصلی رسانه (تلویزیون)چیست؟برای جلوگیری از همه گستر شدن و شیوع این بیماری رفتاری ضد فرهنگی و ضد اخلاقی چه باید کرد؟و...
به نظر می رسد در هیچ زمانی نقش والدین تا این اندازه مهم نبوده و اینجاست که نقش رسانه تلویزیون در جهت آگاهی دادن و دانش افزایی نوجوان امروزی بهتر و بیشتر از قبل خودنمایی می کند .
گزارش-معرفی کتاب – معرفی نوجوان موفق- -زنگ خلاقیت -اخبار-وله و نماهنگ های شاد از جمله بخشهای متنوع این برنامه می باشد.

 

سال تولید: 1397