سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

جذب 8 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی به امیرآباد مازندران در دولت یازدهم - نمایش محتوای خبر

 

 

جذب 8 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی به امیرآباد مازندران در دولت یازدهم

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر در شرق مازندران گفت که در سه ساله دولت یازدهم حدود هشت هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری خصوصی برای ایجاد واحدهای تولیدی و زیرساختی در این بندر جذب شد.

جذب 8 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی به امیرآباد مازندران در دولت یازدهم

علی خدمتگزار روز شنبه درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود : جذب این میزان سرمایه گذاری داخلی حدود پنج برابر کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بندر از آغاز فعالیت در دو دهه پیش تاکنون بوده است.
وی سرمایه جذب شده بخش خصوصی به این بندر پیش از دولت یازدهم را یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خدمتگزار مجموع سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امیرآباد را 10 هزار و 300 میلیارد ریال اعلام کرد.
مدیر بندر امیرآباد دلیل رشد جهشی سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بندر را در دولت یازدهم ناشی از برداشتن موانع کاغذبازی اداری از پیش پای سرمایه گذاران و همراهی مدیران بندر با آنان عنوان کرده است.
مدیربنادرو دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بزرگ ترین طرح های سرمایه گذاری این بندر شرق مازندران را کارخانه کاغذ سازی ، فولاد و ام دی اف اعلام کرد.
وی گفت که در مجموع در این سه واحد حدود پنج هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خصوصی در دولت تدبیر و امید جذب شده است .
او افزود : با بهره برداری از این واحدهای صنعتی حداقل برای دو هزار نفر در مازندران ایجاد اشتغال می شود.
خدمتگزار گفت : هم اکنون کارخانه کاغذ سازی با سرمایه گذاری یک هزار و 400 میلیارد ریالی پس از 10
شروع عملیات ساختمانی تجهیز و آماده بهره برداری است.
به گفته وی ، مجتمع فولاد نیز به عنوان یکی از واحدهای بزرگ سرمایه گذاری خصوصی با پیشرفت فیزیکی قابل قبولی در دست ساخت قرار دارد.
عملیات ساختمانی بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد سال 75 در زمینی به مساحت یکهزار و 60 هکتار آغاز شد .
این بندر که در شرق مازندران و فاصله 51 کیلومتری مرکز استان واقع است در سال 1376 با توجه به موقعیت ممتاز و استعدادهای بالقوه از سوی شورای عالی مناطق آزاد به عنوان منطقه ویژه معرفی شد.
ظرفیت این بندر در فاز اول 5.6میلیون تن تعریف شده است که در چشم انداز پیش بینی تا سال 1409 به 18 میلیون تن قابل افزایش است .
تاکنون برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز از قبیل اسکله، موج شکن و دیوار ساحلی و سایر زیر ساخت ها حدود چهار هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد که نیمی از آن مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است .
بندرآمیرآباد به دلیل موقعیت راهبردی در دریای خزر و داشتن امکانات زیرساختی به عنوان بندر پایلوت غلات وارداتی از قزاقستان انتخاب و تاکنون 160 هزار تن انبار و سیلوی غلات در این بندر ایجاد شد.
ظرفیت سیلویی این بندر تا برنامه چشم انداز به 500 هزار تن افزایش خواهد یافت .
امیرآباد تنها بندر شمال کشور است که به راه آهن سراسری متصل است و بزودی نیز عملیات اتصال راه آهن به اسکله رو رو نیز با اعتبار دو هزار میلیارد ریالی انجام می شود.