جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

جای خالی برنامه های فرهنگی و هنری سنتی برای ماندگاری مسافران در چالوس - نمایش محتوای خبر

 

 

جای خالی برنامه های فرهنگی و هنری سنتی برای ماندگاری مسافران در چالوس

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چالوس با بیان اینکه اجرای برنامه های فرهنگی ، موسیقی محلی ، جشنواره های بومی محلی اقوام باعث ماندگاری گردشگران می شود، گفت: تاکنون برای برگزاری این آیین ها در شهرستان چالوس برنامه ریزی نشده است.

جای خالی برنامه های فرهنگی و هنری سنتی برای ماندگاری مسافران در چالوس

سیدعلی اصغر موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: چشم پوشی نسبت به برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه در ایام تعطیلات نوروزی و در طول فصل تابستان سبب شده تا کمتر شاهد ماندگاری مسافران و گردشگران در روزهای سال بویژه نوروزدر این شهرستان باشیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چالوس گفت : بر اساس نظرسنجی که در آئین نمادین استقبال مسئولان از مسافران در نخستین روز نوروز سال 94 انجام شد غالب مسافران عدم ماندگاری خود را در شهرستان چالوس اجرا نشدن برنامه های مختلف فرهنگی و هنری بیان کردند .
وی افزود: بر اساس این نظیر سنجی مقصد بیشتر مسافران نوروزی شهرستان های رامسر ، تنکابن و نوشهر بوده است.
به گفته وی، در اکثر شهرستان های غرب استان مازندران در فصل های بهار و تابستان خصوصا تعطیلات نوروز برنامه های مختلف فرهنگی نظیر موسیقی نوروزخوانی ، موسیقی محلی ، جشنواره بازی های بومی و محلی اقوام ایرانی ، نمایشگاه صنایع دستی و طبخ انواع غذاهای محلی اجرایی می شود این در حالی است که تاکنون تدابیری از سوی مسئولان ذیربط شهرستان چالوس در این زمینه اندیشیده نشده است.
موسوی به برپایی نمایشگاه صنایع دستی در نوروز سال 95 در چالوس اشاره کرد و با ابراز تاسف افزود : برای اقامت صنعتگرانی که در برپایی این نمایشگاه با این شهرستان همکاری داشته اند با مشکل مواجه هستیم.
وی افزود : براساس شیوه نامه ستاد تسهیلات خدمات سفر، نقش کمیسیون فرهنگی شورای شهر ، شهرداری ها و اداره فرهنگ وارشاد اسلامی را برای رفع این خلاء دراین شهرستان بسیار موثردانسته ولی تاکنون هیچ نوع همکاری دراین حوزه از سوی متولیان امر دیده نمی شود.
کارشناسان نیز براین باورند که آنچه موجب جذب گردشگران به مناطق گردشگری و روستایی در کشور می شود به میزان اجرای برنامه های فرهنگی و احیای هنرهای سنتی آن منطقه بستگی دارد.
آنان اعتقاد دارند که امروزه ذائقه مسافران و گردشگران تغییرکرده و به علت خستگی مفرط از زندگی صنعتی شهر نشینی و حسرت دوران گذشته ، بدنبال برنامه های فرهنگی وهنری سنتی جذاب هستند تا شاید برای مدتی با دیدن چنین برنامه هایی روح و روان آنها برای مدتی آرامش گیرد.
مجموعه تفریحی ، رفاهی و اقامتی نمک آبرود ، تفرجگاه ساحلی نمک آبرود ، منطقه ساحلی رادیو دریا ، سد ذوات ، بوستان فین و دریاچه ولشت از مناطق جذاب و بی نظیری است که هرسال بویژه نوروز مسافران و گردشگران زیادی از این مناطق دیدن می کنند.
هم اکنون شهرستان بیش از یکصد هزار نفری چالوس با یک هزار و 545 تخت ، اعم از هتل ، ویلا و کلاس های درس آماده پذیرش مسافران در تعطیلات نوروز سال 95 است.
مازندران طبق آمار منابع رسمی ، در نوروز سال گذشته مازندران شاهد دستکم 15 میلیون نفر مسافر اقامت شب بود.