سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

ثبت بیش از 7 هزار واقعه طلاق سال گذشته در مازندران/ اعتیاد علت نخست طلاق‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت بیش از 7 هزار واقعه طلاق سال گذشته در مازندران/ اعتیاد علت نخست طلاق‌ها

مدیرکل ثبت احوال مازندران با اشاره به اینکه بر اساس آمار و بررسی‌های انجام شده اعتیاد نخستین عامل طلاق در مازندران است، گفت: میزان واقعه طلاق ثبت شده در سال گذشته در استان 7 هزار و 884 مورد بود که هفت درصد افزایش داشته است.

ثبت بیش از 7 هزار واقعه طلاق سال گذشته در مازندران/ اعتیاد علت نخست طلاق‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، علی رجبی در جلسه بررسی ساز و کارهای کاهش طلاق که در استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه نرخ ازدواج و طلاق به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت محاسبه می‌شود، اظهار کرد: سال 93 در مازندران 29 هزار و 436 واقعه ازدواج به ثبت رسید که این آمار در سال 94 به 27 هزار 375 واقعه رسید که نسبت به سال قبل هفت درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال مازندران با بیان اینکه طلاق ثبت شده در سال 93، 7 هزار و 354 واقعه بود، تصریح کرد: میزان واقعه طلاق ثبت شده در سال گذشته 7 هزار و 884 مورد بود که هفت درصد افزایش داشت و نرخ طلاق 2/4 در سال قبل در سال 94 به 2/5 رسید.

این مسئول متوسط سن ازدواج آقایان در سال 93 را 30 سال دانست و گفت: در سال 93 متوسط سن زنان مازندرانی برای ازدواج 25 سال بود که این میزان سن در سال گذشته برای مردان 29 سال رسید و سن زنان همان میزان باقی ماند.

رجبی با بیان اینکه از لحاظ تحصیلی افرادی که در زندگی مشترک به طلاق روی آوردن 2/6 درصد بی‌سواد، 74 درصد دیپلم و کمتر از دیپلم،6/5 درصد فوق دیپلم، 13 درصد لیسانس، 2/7 درصد فوق‌لیسانس و 0/5 درصد دکتری بودند، افزود: از لحاظ وضعیت اشتغال 42 درصد از افرادی که به طلاق روی آوردند خانه‌دار، 36 درصد شغل آزاد، 6 درصد کارمند، دو درصد بیکار، سه درصد کارگر، یک درصد کشاورز و سه درصد پزشک بودند.

وی فاصله سنی بیشترین زوجینی که در زندگی مشترک به طلاق کشیده شد را دو سال و کمتر دانست و تصریح کرد: هر چه سن زن و مرد در ازدواج بیشتر باشد کمتر در آسیب طلاق قرار دارد.

مدیرکل ثبت احوال مازندران با بیان اینکه 12/5 درصد طلاق‌ها در یک‌سال نخست زندگی صورت می‌گیرد، گفت: 7/5 درصد طلاق‌ها در کمتر از یک‌سال در مجموع 20 درصد طلاق‌ها در یک‌سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد و بقیه در سال‌های بعد زندگی مشترک صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار و بررسی‌های انجام شده اعتیاد نخستین عامل طلاق در مازندران است، افزود: خیانت دومین عامل در طلاق رسمی زوجین در مازندران بوده است.

رجبی درصد احصاء شده طلاق در مازندران را براساس احضارنامه و آدرس‌های ارائه شده از سوی متقاضیان طلاق صورت گرفت، بیان کرد: 13 درصد طلاق‌های انجام شده در مازندران خارج از استان بودند.

وی افزود: کل آمار احصا شده سال گذشته در فریدونکنار در این شهر 464 واقعه ازدواج به ثبت رسید که در همین سال 246 مورد طلاق هم ثبت شد.

مدیرکل ثبت احوال مازندران اضافه کرد: براساس آدرس‌های ارائه شده در شهرستان فریدونکنار 50 درصد ازدواج خارج از این شهرستان بوده و 50 درصد طلاق‌های ثبت شده هم خارج از فریدونکنار بود.

این مسئول با تاکید بر اینکه اگر در یک‌سال نخست زندگی مشترک جلوی طلاق‌ها گرفته شود، شاهد 20 درصدی کاهش طلاق در مازندران هستیم، خاطرنشان کرد: آمار ازدواج و طلاق براساس ثبت در دفاتر ثبت املاک احصا می‌شود و بعد از آن در دفاتر ثبت احوال به ثبت می‌رسد.

رجبی اظهار کرد: در شهرستان چالوس میزان طلاق در سال گذشته نسبت به سال 93 کاهش هشت درصدی داشته است.

وی با اعلام اینکه نرخ ازدواج در سال 93 در کشور 10/5 بود و در مازندران این میزان 9/6 بود، ادامه داد: نرخ ازدواج در سال گذشته در مازندران 8/6 و نرخ طلاق 2/5 بود.

مدیرکل ثبت احوال مازندران نرخ طلاق در کشور را 2/3 دانست و گفت: نرخ طلاق در مازندران 2/5 است.

این مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته 46 هزار و 463 نفر در مازندران متولد شدند، افزود: نرخ ولادت در مازندران 14/5 است.

رجبی میزان وفات در سال گذشته در مازندران را 15 هزار و 961 نفر عنوان کرد و گفت: نرخ وفات در سال 93، 14 هزار و 576 مورد بود که نسبت به سال قبل 9/6 افزایش مواجه بودیم.