جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

تپه تاریخی قلعه‌کش آمل قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

تپه تاریخی قلعه‌کش آمل قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: تپه تاریخی قلعه‌کش آمل با 3 هزار و 500 سال قدمت و گذراندن دو مرحله کاوش می‌تواند به موزه روباز تاریخی تبدیل شود.

تپه تاریخی قلعه‌کش آمل قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، دلاور بزرگ‌نیا ظهر امروز در آئین آغاز فصل نخست کاوش باستان‌شناسی شهر قدیم آمل در صحن شورای اسلامی شهر، اظهار کرد: مدیریت شهری نقش بزرگی در پیشرفت گردشگری شهری دارد.

وی افزود: یک تیم توانمند مدیریت شهری می‌تواند بیشترین تاثیر را در گردشگری شهری داشته باشد زیرا گردشگری شهری مبتنی بر زیبایی شهری، دست‌ساخته‌های جدید، بناها، محوطه و بافت قدیمی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با تاکید بر اینکه علاقمندان به گردشگری شهری افرادی هستند که گردشگری تاریخی برای آنها اهمیت دارد، بیان کرد: با سرمایه‌گذاری در مسیر رودخانه هراز و بناهای تاریخی شهری در آمل می‌توان به دستاوردهای خوبی رسید.

این مسئول با اعلام اینکه افرادی که به داخل شهرها وارد می‌شوند می‌خواهند با فضای فرهنگی و تاریخی آن آشنا شوند، تصریح کرد: وضعیت تاریخی آمل دور از اسناد مکتوب گفته شده نخواهد بود ولی اهمیت کاوش‌ها و گمانه‌زنی‌ها در آن مهم‌ترین نقش را برای بخش‌هایی که دارای ابهام هستند بازی کرده و شفاف‌سازی ایجاد می‌کند.

بزرگ‌نیا با اشاره به اینکه یک تکه سفال می‌تواند اسناد را در یک مقطع تاریخی مستند کند، گفت: این اشیای تاریخی باعث می‌شوند تا بتوانیم با شفافیت در مورد مسائل حرف بزنیم.

وی با اعلام اینکه آمل را در زمینه تاریخی نه‌تنها یک شهر بلکه می‌توان یک منظومه تعریف کرد، ادامه داد: قله دماوند یکی از آثار تاریخی طبیعی در دنیا است در رابطه با آن اسناد زیاد تاریخی و باستانی وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه برای دماوند از گذشته تاکنون تصاویر زیبایی به ثبت رسیده است، ادامه داد: ایجاد سایت موزه تاریخی و روباز هم‌اکنون بیشترین علاقه‌مندی را در پی دارد زیرا امروزه افراد زیاد به دنبال موزه و یتیم‌خانه فرهنگی نیستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم با استفاده از موزه‌های روباز می‌خواهند معماری‌ها را ببینند، اشیا را باور کرده و با عناصر هویت‌بخش تاریخ و فرهنگ منطقه آشنا شوند.

بزرگ‌نیا با بیان اینکه در مازندران به راه خطای بسیاری رفتیم، افزود: باید به ذائقه مردم بیشتر توجه شود.

وی ادامه داد: مازندران همه ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی را در خود دارد ولی مسئولان در این بخش غفلت داشتند و این مهم در دو بخش وجود مناطق تاریخی در دور دست و عدم استقرار در یک منطقه به همراه احیای طولانی مدت آنها بیان می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه در فضای پساتحریم می‌توان دست به جذب گردشگران خارجی و علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ ایران زد، گفت: در بسیاری از استان‌ها معمولا فضای تاریخی در مرکز آن مستقر است ولی مازندران کلان شهری بوده که غنای تاریخی و اسلامی در جای جای آن پراکنده است.

این مسئول با اعلام اینکه علاقه‌مندی خوبی بین مسئولان در راستای توجه به اماکن تاریخی و مرمت آنها وجود دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه آمل از قطب‌های تولید و صنعت استان است ولی در هیچ جای دنیا شهرک‌های صنعتی معیار اصلی پیشرفت نیست بلکه مکان‌های تاریخی و دینی فضایی مهیا برای پیشرفت هستند.

بزرگ‌نیا با اعلام اینکه باغ توکلی آمل از دیگر موارد تاریخی کم‌نظیر است، اظهار کرد: مسئولان به همراه مردم در این امر پای کار آمده و نشان دادند که اهل غفلت نیستند هر چند ما نیز آمادگی داریم تا با تعامل با مسئولان گام برداریم.

وی ادامه داد: مکانی همانند تپه تاریخی قلعه‌کش در هفت کیلومتری آمل یک فضای تاریخی با قدمت 3 هزار و 500 سال است که دو مرحله کاوش در آن انجام شده و اراضی مجاور آن نیز خریداری و آزادسازی شد.

بزرگ‌نیا با اعلام اینکه امیدواریم این منطقه به موزه روباز تاریخی تبدیل شود، گفت: با توجه به خارج شهر بودن این منطقه می‌توان در جذب گردشگر داخلی و خارجی اقدامات خوبی انجام داد.