جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

تولید 900 هزار تن تخم مرغ در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید 900 هزار تن تخم مرغ در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به منظور بررسی مسائل و مشکلات پرورش و تولید مرغ بومی، هفتادمین جلسه کمیته مرغ بومی کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

مدیرکل دفتر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه سالانه 2 میلیون تن گوشت سفید مرغ در کشور تولید می‌شود، پیش‌بینی کرد: در سال جاری بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شود.

ترکاشوند با اشاره به تولید بیش از 900 هزار تن تخم مرغ در کشور، از صادرات 45 هزار تن گوشت مرغ و بیش از 37 هزار تن تخم به خارج از کشور در سال گذشته خبر داد و افزود: در سال قبل حدود 150 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ در کشور ذخیره‌سازی شد.

وی با بیان اینکه باید مازاد تولید گوشت مرغ در سال جاری را به بازارهای منطقه هدایت کنیم، از هدف‌گذاری صادرات بیش از 100 هزار تن گوشت مازاد به بازارهای منطقه در سال جاری خبر داد.

این مسئول تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اساسی وزارت جهادکشاورزی، اصلاح ساختار صنعت طیور کشور بوده تا یک تولید مناسب و رقابت‌پذیر و صادرات پایدار را داشته باشیم.

وی حفظ ذخایر ژنتیکی، عملیات اصلاح نژادی، تامین نیاز پروتئین جامعه بهره‌بردار و روستایی، افزایش درآمدزایی و ایجاد اشتغال را از مهم‌ترین اهداف توسعه و ترویج تولید و پرورش مرغ بومی عنوان کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی مازندران نیز اظهار داشت: مازندران با داشتن 192 واحد پرورش مرغ مادر گوشتی، 2 هزار و 86 واحد مرغ گوشتی، تولید 277 میلیون قطعه جوجه یک‌روزه و 208 هزار تن گوشت مرغ آماده طبخ به ارزش بیش از 17 هزار میلیارد ریال، 31 درصد تولید جوجه یک روزه و 11 درصد گوشت مرغ کشور را به خود اختصاص داده و رتبه اول را از نظر کمی و کیفی در کشور دارد.

حسین نگهدار با اشاره به تاریخچه مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد مرغ بومی استان به بیان اهمیت پرورش مرغ بومی پرداخت و افزود: این مرکز طی 22 نسل بر روی بیش از 170 هزار قطعه جوجه اصلاح نژادی، عملیات رکوردگیری و ثبت مشخصات را انجام داده و رتبه نخست در اصلاح نژاد و پیشرفت‌های صفات اقتصادی مرغان بومی کشور را به خود اختصاص داده و تاکنون نیز بیش از 6 میلیون قطعه جوجه یک روزه بومی، 5 میلیون قطعه نیم‌چه، مرغ و خروس، حدود 250 هزار عدد تخم مرغ نطفه‌دار و 6 میلیون عدد تخم‌مرغ خوراکی را تا پایان سال 91 تولید کرده است.

وی گفت: در حال حاضر استحصال نسل 23 در این مرکز انجام می‌شود و هم‌اکنون بیش از 300 هزار قطعه جوجه یک روزه بومی اصلاح شده در این مرکز تولید و تحویل متقاضیان می‌شود که با اتمام ساختمان جدید جوجه‌کشی با استاندارهای روز و افزایش گله پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از 500 هزار جوجه یک روزه در این مرکز تولید شود.