رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تولید 90 هزار تن جو در مازندران پیش بینی شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تولید 90 هزار تن جو در مازندران پیش بینی شد

تولید 90 هزار تن جو در مازندران پیش بینی شد


سرپرست مدیریت تعاون روستایی استان مازندران گفت : براساس پیش بینی کارشناسان جهاد کشاورزی پیش بینی می شود 90 هزار تن جو در سال زراعی جاری در استان تولید شود.

تولید 90 هزار تن جو در مازندران پیش بینی شد

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، کریم عباس زاده با بیان اینکه محصول جو به لحاظ دارا بودن ارزش غذایی، یک محصول مهم و استراتزیک در تولید دام و طیور است گفت: مازندران با دارا بودن 46 هزار هکتار سطح زیر کشت محصول جو رتبه 18 را از لحاظ تولید در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

و ادامه داد: متوسط تولید در واحد سطح در کشور در کشت آبی پنج تن در هکتار و کشت دیم 800 کیلو گرم در هکتار است در حالی که مازندران به دلیل شرایط مطلوب جوی متوسط تولید آن بالغ بر دو تن در هکتار است.

عباس زاده اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف دولت و به تبع آن سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خرید تضمینی محصولات کشاورزی به منظور حمایت و تشویق کشاورزان برای تولید محصولات می باشد، شبکه تعاون روستایی مازندران در کنار شرکت پشتیبانی امور دام استان با دایر کردن 9 مرکز خرید در شهرستان های بهشهر، نکا، میاندورود، ساری، قائم شهر، جویبار، بابلسر و آمل اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه شبکه تعاون روستایی مازندران برای رفاه حال کشاورزان، با دارا بودن امکاناتی از قبیل انبار و تجهیزات لازم و نیروهای کارآزموده در حال خدمت به کشاورزان هستند گفت: محصول جو مذکور با 3 درصد افت مفید و 2 درصد افت غیر مفید به ارزش 9200 ریال خریداری می شود و به ازای افزایش و یا کاهش افت مفید و غیر مفید بر اساس جدول پاکی، بهای جو محاسبه و پس از ارسال لیست از طریق شرکت پشتیبانی امور دام استان به بانک کشاورزی به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

سرپرست مدیریت تعاون روستایی مازندران یادآور شد: شهرستان های ساری و بهشهر بیشترین حجم خرید جو از کشاورزان را انجام دادند.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.