جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

تولید بیش از 4 هزار تن عسل در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید بیش از 4 هزار تن عسل در مازندران

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران از تولید 4 هزار و 818 تن عسل در استان خبر داد.

تولید بیش از 4 هزار تن عسل در مازندران

محمد‌علی یدالهی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، اظهار کرد: زنبورداران مازندرانی به‌دلیل دارا بودن مزارع کلزا، باغ مرکبات، جنگل‌های میان‌بند و مراتع ییلاقی می‌توانند در چند مرحله از گل‌های موجود در سطح استان برای تولید عسل استفاده کنند.

وی افزود: در مازندران حدود 5 هزار و 626 زنبوردار در پرورش زنبور‌ فعالیت دارند که از این تعداد یک‌هزار و 149 نفر دارای مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عنوان کرد: حدود 536 هزار و 276 کلنی زنبور‌ عسل در مازندران وجود دارد که 535 هزار و 953 کلنی مدرن و 323 کلنی بومی است.

یدالهی با بیان اینکه بر اساس سرشماری از کلنی‌های زنبور‌عسل 4 هزار و 818 تن عسل در استان تولید شد، خاطرنشان کرد: به ازای هر کلنی 9 کیلوگرم عسل تولید می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه تعویض ملکه هردو سال ضروری است، امسال با مشارکت بخش خصوصی تعداد 26 هزار و 694 ملکه زنبور عسل در استان تولید شد که از این تعداد 11 هزار و 914 ملکه به‌صورت خودمصرفی و 14 هزار و 780 ملکه بین زنبورداران متقاضی توزیع شد.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان گفت: شهرستان‌های بابل، آمل و قائم‌شهر به ترتیب رتبه اول تا سوم را از نظر تعداد بهره‌بردار و کلنی زنبور عسل به خود اختصاص دادند.