جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی هفته جاری در مازندران/ضرورت احداث زه‌کش در باغ‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی هفته جاری در مازندران/ضرورت احداث زه‌کش در باغ‌ها

مدیرکل سازمان هواشناسی استان مازندران گفت: هر هفته توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، دام و طیور و شیلات صادر می‌شود.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی هفته جاری در مازندران/ضرورت احداث زه‌کش در باغ‌ها

نوربخش داداشی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری اظهار کرد: دسترسی به اطلاعات هواشناسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به‌ویژه در مازندران که تقریباً در تمامی فصول کشاورزان و باغ‌داران در اراضی مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در این زمینه هر هفته توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، دام و طیور و شیلات صادر می‌شود.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان مازندران بیان کرد: در بخش زارعت آماده‌سازی و آب‌تخت اراضی شالیزاری، استفاده از کود سرک (کلروپتاسیم ـ اوره) برای محصولات پاییزه، کنترل و هوادهی مناسب و پوشش نایلونی خزانه‌های برنج به‌دلیل وزش باد و اختلاف دمایی شبانه‌روز توصیه می‌شود. 

داداشی با تأکید بر ضرورت احداث زه‌کش در باغ‌ها با توجه به بارندگی‌های اخیر، خاطرنشان کرد: آغاز کوددهی ریشه‌ای با عناصر ازت، فسفر، پتاس و در خاک‌های آهکی و قلیایی، کلات آهن به همراه هیرمکس متناسب با نیاز درختان مرکبات، تغذیه برگی درختان مرکبات با اسیدهای آمینه و عناصر میکرو و ماکرو و کنترل دما، رطوبت و تهویه مناسب در گل‌خانه‌ها از دیگر موارد توصیه‌ای در بخش باغبانی است.

وی تصریح کرد: توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بحث حفظ نباتات شامل کنترل شیمیایی باغات هسته‌دار، دانه‌دار و مرکبات برای مبارزه با شته، بیماری‌ها و آفات با نظر کارشناس، کنترل شیمیایی مزارع گندم برای مبارزه با بیماری‌ها، علف‌هرز و ضدعفونی بذور برنج است.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان مازندران با اشاره به اینکه در بخش دام و طیور، گرم کردن سالن‌های پرورش طیور 48 ساعت قبل از جوجه‌ریزی و مطمئن شدن از گرم شدن سالن‌ها به‌ویژه کف سالن توصیه می‌شود، افزود: تنظیم دمای سالن‌ها در مرغ‌داری‌ها به‌ویژه در هنگام شب و اوایل پرورش جوجه و بستر‌ریزی قبل از جوجه‌ریزی با استفاده از تراشه چوب به قطر سه تا پنج سانتی‌متر و یا رول‌های کاغذی ضخیم، اطمینان از عملکرد سیستم گرمایشی و موتور ژنراتور برق اضطراری و دیگر تجهیزات قبل از جوجه‌ریزی، تنظیم جیره غذایی طیور براساس اسیدآمینه با کمترین پروتئین برای کاهش تولید گاز آمونیاک و اعمال مدیریت بستر برای جلوگیری از خیس شدن بستر مورد تاکید است.

این مسئول اضافه کرد: استقرار کلنی‌های زنبور عسل در مزارع کلزا، بازدید از کندوها در ساعات گرم روز و عدم بازدید در روزهای بارانی، تغذیه دستی زنبورها برای تحریک تخم‌ریزی ملکه، مراقبت ویژه از گوساله‌ها و بره‌های تازه متولد شده به‌ویژه هنگام شب، آهک‌پاشی در مبادی ورودی آغل گوسفند‌داری برای ضدعفونی سم و جلوگیری از لنگش، واکسیناسیون دام‌های کوچ رو به منطقه میان‌بند قبل از کوچ به‌ویژه واکسن تب‌برفکی برای جلوگیری از آلوده شدن مسیر کوچ و عدم نگهداری گوسفندان در مسیر رودخانه‌ها به هنگام بارندگی از دیگر موارد توصیه در بخش دام و طیور به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی، اطمینان از عملکرد ژنراتور برق اضطراری، رعایت نکات مدیریت بهداشتی در مزارع پرورش ماهی‌های سردآبی برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها و بستن ورودی استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی در زمان بارندگی در صورت گل‌آلود شدن آب از توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در بخش شیلات محسوب می‌شود.