جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در مازندران/ کنترل مناسب پوشش خزانه‌های برنج - نمایش محتوای خبر

 

 

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در مازندران/ کنترل مناسب پوشش خزانه‌های برنج

مدیرکل هواشناسی مازندران توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان استان با توجه به پیش‌بینی جوی برای انجام فعالیت‌ موثر متناسب با شرایط جوی در بخش‌های مختلف کشاورزی را اعلام کرد.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در مازندران/ کنترل مناسب پوشش خزانه‌های برنج

نوربخش داداشی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان مازندران با توجه به پیش‌بینی جوی برای انجام فعالیت‌ موثر متناسب با شرایط جوی در بخش‌های مختلف کشاورزی اعلام می‌شود.

وی بیان کرد: کشاورزی یکی از بخش‌های عمده فعالیت در مازندران است که پیش‌بینی هواشناسی برای انجام فعالیت‌ در بخش‌های مختلف از جمله زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، دام و طیور و شیلات ضرورت دارد.

مدیرکل هواشناسی مازندران افزود: در بخش زراعت، آماده‌سازی و آب‌تخت اراضی شالیزاری، استفاده از کود سرک (کلروپتاسیم ـ اوره) برای محصولات پاییزه، کنترل و هوادهی مناسب پوشش نایلونی خزانه‌های برنج به‌دلیل وزش باد و اختلاف دمایی شبانه‌روز و کاشت پنبه، سویا، ذرت و نشا سبزی و صیفی توصیه می‌شود.     

داداشی تصریح کرد: در بخش باغبانی؛ توصیه بر ضرورت احداث زه‌کش در باغ‌ها با توجه به بارندگی‌های اخیر،آغاز کوددهی ریشه‌ای با عناصر ازت، فسفر، پتاس و در خاک‌های آهکی و قلیایی، کلات آهن به همراه هیرمکس متناسب با نیاز درختان مرکبات، تغذیه برگی درختان مرکبات با اسیدهای آمینه و عناصر میکرو و ماکرو و کنترل دما، رطوبت و تهویه مناسب در گل‌خانه‌ها است.

وی افزود: در بخش حفظ نباتات؛ کنترل شیمیایی باغ‌های هسته‌دار، دانه‌دار و مرکبات برای مبارزه علیه شته، بیماری‌ها و آفات با نظر کارشناس، کنترل شیمیایی مزارع گندم جهت مبارزه با بیماری‌های زنگ زرد و سفیدک‌ها، کنترل شیمیایی علف‌های هرز قبل از کاشت در مزارع پنبه، سویا و ذرت توصیه می‌شود.

مدیرکل هواشناسی مازندران تصریح کرد: در بخش دام و طیور توصیه‌ بر گرم کردن سالن‌های پرورش طیور 48 ساعت قبل از جوجه‌ریزی و مطمئن شدن از گرم شدن سالن‌ها به‌ویژه کف سالن، تنظیم دمای سالن‌ها در مرغ‌داری‌ها به‌ویژه هنگام شب و اوایل پرورش جوجه، بسترریزی قبل از جوجه‌ریزی با استفاده از تراشه چوب به قطر سه تا پنج سانتی‌متر و یا رول‌های کاغذی ضخیم، اطمینان از عملکرد سیستم گرمایشی و موتور ژنراتور برق اضطراری و دیگر تجهیزات قبل از جوجه‌ریزی، تنظیم جیره غذایی طیور براساس اسیدآمینه با حداقل پروتئین برای کاهش تولید گاز آمونیاک و اعمال مدیریت بستر برای جلوگیری از خیس شدن بستر است.

این مسئول یادآور شد: استقرار کلنی‌های زنبور عسل در مزارع کلزا، بازدید از کندوها در ساعات گرم روز و عدم بازدید در روزهای بارانی، تغذیه دستی زنبورها جهت تحریک تخم‌ریزی ملکه، مراقبت ویژه از گوساله‌ها و بره‌های تازه متولد شده به‌ویژه هنگام شب، آهک‌پاشی در مبادی ورودی آغل گوسفند‌داری برای ضدعفونی سم و جلوگیری از لنگش، واکسیناسیون دام‌های کوچ رو به منطقه میان‌بند قبل از کوچ به‌ویژه واکسن تب‌برفکی جهت جلوگیری از آلوده شدن مسیر کوچ و عدم نگهداری گوسفندان در مسیر رودخانه‌ها هنگام بارندگی از دیگر توصیه‌ها در بخش دام و طیور به شمار می‌رود.

داداشی در پایان با اشاره به تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی، گفت: اطمینان از عملکرد ژنراتور برق اضطراری، رعایت نکات مدیریت بهداشتی در مزارع پرورش ماهی‌های سردآبی به‌منظور جلوگیری از بروز بیماری‌ها و بستن ورودی استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی در زمان بارندگی در صورت گل آلود شدن از دیگر توصیه‌ها در بخش شیلات محسوب می‌شود.