سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۸ مرداد ۱۴۰۰

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان مازندرانی در هفته جاری - نمایش محتوای خبر

 

 

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان مازندرانی در هفته جاری

مدیرکل هواشناسی استان مازندران گفت: توصیه‌های هواشناسی کشاورزی مازندران هر هفته اطلاع‌رسانی می‌شوند تا کشاورزان با خیالی آسوده نسبت به انجام عملیات کشت و کار اقدام کنند.

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان مازندرانی در هفته جاری

نوربخش داداشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: پیش‌بینی هواشناسی نقش موثری در کنترل وضعیت بحرانی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: توصیه‌های هواشناسی کشاورزی مازندران در بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، دام و طیور و شیلات است که هر هفته اطلاع‌رسانی می‌شوند تا کشاورزان با خیالی آسوده نسبت به انجام عملیات کشت و کار اقدام کنند.

مدیرکل هواشناسی استان مازندران اضافه کرد: در بخش حفظ نباتات با توجه به پیش‌بینی بارندگی و بارش پراکنده، کنترل شیمیایی برای مبارزه با بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز توصیه نمی‌شود، و همچنین رهاسازی زنبور تریکوگراما در خزانه و مزارع برنج مناطق مرکزی استان با نظر کارشناس انجام شود.

داداشی افزود: در بخش زارعت آماده‌سازی و آب‌تخت اراضی شالیزاری، استفاده از کود سرک (کلروپتاسیم ـ اوره) در مزارع گندم، جو و سبزی‌ها، کنترل و هوادهی مناسب پوشش نایلونی خزانه‌های برنج به‌دلیل اختلاف دمایی شبانه‌روز، کاشت پنبه، سویا، ذرت و نشا برنج، سبزی و صیفی، برداشت از مزارع آماده نخودفرنگی، باقلا، سیر سبز و سایر سبزی‌ها در هفته جاری توصیه می‌شود.

وی بیان کرد: در بخش باغبانی تأکید بر الزامی بودن بستن قیم به نهال‌های جوان، کوددهی سرک به‌ویژه (ازته) در درختان مرکبات، کنترل دما، رطوبت، تهویه مناسب در گل‌خانه‌ها است.

مدیرکل هواشناسی استان مازندران یادآور شد: در بخش دام و طیور مواردی از جمله تنظیم دمای سالن‌ها در مرغ‌داری‌ها به‌ویژه هنگام شب و اوایل پرورش جوجه، بستر ریزی قبل از جوجه‌ریزی با استفاده از تراشه چوب به قطر سه تا پنج سانتی‌متر و یا رول‌های کاغذی ضخیم، تنظیم جیره غذایی طیور براساس اسیدآمینه با حداقل پروتئین به‌منظور کاهش تولید گاز آمونیاک، اعمال مدیریت بستر جهت جلوگیری از خیس شدن بستر، استقرار کلنی‌های زنبور عسل در باغ‌های مرکبات، بازدید از کندوها در ساعات گرم روز و عدم بازدید در روزهای بارانی، تغذیه دستی زنبورها برای تحریک تخم‌ریزی ملکه و واکسیناسیون دام‌های کوچ رو به منطقه میان‌بند قبل از کوچ به‌ویژه واکسن تب‌برفکی به‌منظور جلوگیری از آلوده شدن مسیر کوچ توصیه می‌شود.

این مسؤول در پایان متذکر شد: در بخش شیلات نیز توصیه بر تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهی‌های سردآبی، اطمینان از عملکرد ژنراتور برق اضطراری، رعایت نکات مدیریت بهداشتی در مزارع پرورش ماهی‌های سردآبی برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها و بستن ورودی استخرهای پرورش ماهی‌های سرد آبی در زمان بارندگی در صورت گل آلود شدن آب است.