جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

توسعه پرورش مرغ بومی و محلی در روستاهای مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه پرورش مرغ بومی و محلی در روستاهای مازندران

مسعود غلامی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در بابل اظهار داشت: در طرح ملی پرورش مرغ بومی که از سال گذشته در بابل اجرا شد جوجه‌های حاصل از  طرح ملی پرورش مرغ بومی با نظارت کارشناسان اداره تولیدات دامی این مدیریت بین کشاورزان در روستاهای قائمیه، امیرکلا، اوجا، چوبست، کتی غربی، ولی کتی، حیدر کلا، درون کلا غربی و انارستان این شهرستان توزیع شده است.

غلامی با توجه به اهمیت اشتغال، کسب درآمد و بهبود وضعیت معیشتی روستاییان افزود: یکی از راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین راه‌ها برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی پرورش مرغ بومی و محلی است که با حداقل امکانات و سرمایه‌گذاری بسیار کم در هر شرایطی با امکانات محدود قابل انجام است.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح ملی، بهره‌وری مرغ بومی تا دو برابر افزایش می‌یابد، افزود: دراین طرح مرغ بومی با بهره‌وری بالا تولید می‌شود.

غلامی با اشاره به افزایش وزن و میزان تخم‌گذاری مرغ بومی با اصلاح نژاد از 80 به 150 عدد در سال و مقاومت  بیشتر این نژاد در برابر بیماری‌ها تصریح کرد: توزیع مرغ بومی میان کشاورزان، بهبود صفات کیفی و کمی در مرغان بومی و انطباق با شرایط محیطی از اهداف اصلی پرورش مرغ بومی است.