جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

توسعه همکاری با کشورهای همسایه و حاشیه خزر اولویت ایران است - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه همکاری با کشورهای همسایه و حاشیه خزر اولویت ایران است

استاندار مازندران گفت : توسعه همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه و تعامل سازنده با کشورهای حاشیه خزر از اولویت های مهم دولت ایران است.

توسعه همکاری با کشورهای همسایه و حاشیه خزر اولویت ایران است

به گزارش خبرنگار ایرنا، ربیع فلاح در هفتمین اجلاس مدیران بنادر پنج کشور حاشیه خزردرهتل سالار دره در ساری اظهار داشت : استان مازندران با داشتن چهار بندر مهم تجاری و نفتی ( سه تجاری و یک نفتی ) از ظرفیت های بزرگی برای توسعه همکاری های تجاری و بندری در بین کشورهای دریای خزر برخوردار است.
وی با بیان اینکه امروز فضای بسیار مناسبی برای توسعه همکاری های همه جانبه بین کشورهای دریای خزر فراهم شده است گفت : دریای خزر منطقه صلح و دوستی است و توسعه همکاری های کشورهای منطقه یک ضرورت مهم است .
نماینده عالی دولت در استان مازندران گفت : دولت و استان زمینه های مناسبی را برای توسعه ترانزیت نفت و گاز برای کشورهای خزر فراهم آورده است و بنادر استان مازندران می توانند در افزایش حجم مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه در ترانزیت وانرژی گام های اساسی بردارند.
ربیع فلاح گفت : همه کشورهای حاشیه دریای خزر باید به توسعه همکاری همه جانبه خود با یکدیگر توجه جدی داشته باشند وبا فعال شدن کریدور شمال به جنوب باید از ظرفیت دریای خزر برای توسعه همه جانبه استفاده شود.
وی اضافه کرد : طی دو سال گذشته رئیس جمهوری اسلامی ایران به کشورهای ترکمنستان و آذربایجان، قزاقستان ، قیزقیزستان و تاجیکستان و روسیه سفر کرده و این نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه و همسایه عزم جدی دارد.
وی تاکید کرد : تسهیل روابط با کشورهای همسایه با بهره گیری از ظرفیت های بخش حمل و نقل و ترانزیت در منطقه یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا انتظار داریم کشورهای حاشیه خرز نیازهای اساسی خود را از یکدیگر تامین کنند تا ما شاهد توسعه تجارت در بین کشورهای حاشیه خزر باشیم.
هفتمین اجلاس مدیران بنادر پنج کشور حاشیه دریای خزر صبح امروز به میزبانی بندر امیرآباد بهشهر در ساری مرکز مازندران شروع شد.
در این اجلاس مدیران بنادر کشورهای ایران، روسیه، ترکمنستان؛ روسیه، قزاقستان و آذربایجان حضور دارند.