سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

توسعه فضای مطالعاتی نیازمند مشارکت خیران است - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه فضای مطالعاتی نیازمند مشارکت خیران است

رسول اورنگیان صبح امروز در جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌های عمومی این شهرستان افزود: کتاب غذای روح و آرام بخش روان بشریت است.

اورنگیان با اشاره به این که به فرموده مقام معظم رهبری، فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در جامعه نهادینه شود، تصریح کرد: تمامی دست‌آوردهای امروز دنیا ثمره مطالعه کتاب است، کتاب کمک می‌کند تا انسان‌ها به رشد و تعالی برسند.

معاون فرماندار عباس‌آباد مازندران تأکید کرد: مسئولان باید قدردان اعمال خداپسندانه و مشارکت‌های خیرخواهانه خیران در همه عرصه باشند و از آنان به طرز شایسته‌ای تجلیل کنند.

مشاور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران نیز در این جلسه گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور، وضعیت کتاب و کتابخوانی مازندران در سطح کشور نمونه بود اما در حال حاضر در بین استان‌های کشور در رده 27 قرار دارد و این بسیار تأسف‌انگیز است.

شعبان علیزاده در ادامه با اشاره به این که در سال‌جاری، مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون تومان به نهاد کتابخانه‌های عمومی اختصاص یافته است، افزود: در عباس‌آباد از تعداد قریب به 50 هزار جمعیت، همه مردم حداقل یکبار در سال برای گرفتن کتاب به کتابخانه‌های این شهرستان مراجعه کردند.

وی خاطرنشان کرد: بعضی استان‌های کشور همین حالا به چشم‌انداز برنامه پنجم توسعه دست پیدا کرده‌اند و از لحاظ فیزیکی به رشد مطلوب رسیده‌اند و دیگر نیازی به ساختن کتابخانه ندارند و فقط در راستای کیفی‌سازی کتابخانه‌ها و توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی گام برمی‌دارند.

مشاور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در پایان تأکید کرد: کتابخانه‌های عمومی هیچ اعتبار دولتی ندارند لذا از خیران تقاضا داریم با مشارکت فعال خود در امر توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی، این نهاد فرهنگی را یاری کنند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی عباس‌آباد نیز با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد کتاب و کتابخوانی، گفت: جامعه زمانی به فرزانگی و تعالی خواهد رسید که کتابخوان داشته باشد.

بلال نیکزاد افزود: به‌دلیل تنوع موضوع، همه اقشار جامعه می‌توانند در امور مختلف کتابخانه‌های عمومی مشارکت فعال داشته باشند.

نیکزاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2 کتابخانه مجموعاً با زیربنای 750 مترمربع در عباس‌آباد وجود دارد اما با توجه به برنامه پنجم توسعه، این شهرستان نیازمند 8 کتابخانه عمومی است که انتظار می‌رود با حمایت خیران این امر به‌زودی محقق شود.

وی تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی عباس‌آباد یک هزار و 350 عضو فعال دارد.

 در پایان این نشست، اعضای هیئت مؤسس، هیئت امنا و بازرسان انجمن خیران کتابخانه‌های عمومی شهرستان عباس‌آباد انتخاب و معرفی شدند.