سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

توسعه اقتصاد مقاومتی کشور را از وابستگی نجات می دهد - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه اقتصاد مقاومتی کشور را از وابستگی نجات می دهد

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله ˈ نورالله طبرسی ˈ امروز  در دیدار رییس ، معاونان ، کارشناسان ، روسای ادارات و شرکت های وابسته به سازمان جهاد کشاورزی مازندران با وی افزود : : مازندران قطب کشاورزی و باغات مرکبات است و با سعی و تلاش بیشتر می توان از هر گونه وابستگی در زمینه تولیدات شالیزاری و محصولات باغی خودکفا باشیم.

امام جمعه ساری گفت : کشاورزی در مازندران ارثیه آبا و اجدادی ما است و در واقع هویت ما کشاورزی است و اکثر مردم این خطه از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند.

وی با اشاره به اینکه در رژیم منفور گذشته هیچ توجهی به بخش کشاورزی و باغات مرکبات در این دیار نمی شد و اکثر مایحتاج عمومی مردم از خارج وارد کشور می شد ، افزود : اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دولتمردان نظام اسلامی تمام سعی و تلاش خود را برای توسعه کشاورزی و باغات مرکبات معطوف داشتند به طوری که در بخشی از تولیدات کشاورزی و مرکبات خودکفا شدیم و هیچ نیازی به واردات نداریم.

طبرسی گفت : به رغم اینکه استان دارای زمین های مستعد برای توسعه کشاورزی و باغات مرکبات است اما عده ای فرصت طلب و سودجو با خرید زمین های کشاورزی و باغات با قیمت گزاف از کشاورزان قصد دارند ما را وابسته به محصولات خارجی کنند و به نوعی می خواهند هویت ما را از بین ببرند .

وی افزود : زمانی که همه نوع امکانات برای توسعه کشاورزی و باغی در استان فراهم است چرا وابسته به اقتصاد خارجی باشیم ، باید با تعامل و همفکری یکدیگر برای تحقق اقتصاد مقاومتی بکوشیم و شکر خدا بعد از انقلاب رونق و شکوفایی را در بخش کشاورزی در سطح کشور بویژه در این دیار شاهد بودیم.

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت : شما میراث دار جهاد کشاورزی هستید و باید با توسعه زیرساخت های کشاورزی و انگیزه بیشتر و رفع نارسائی ها و مشکلات پیش روی در بخش کشاورزی شاهد شکوفایی بیشتری در زمینه تولیدات شالیزاری و مرکبات باغی در این خطه باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم از این استان به عنوان مهد کشاورزی یاد کرد و گفت : استان با توجه به شرایط اقلیمی و داشتن پتانسیل بالقوه و مستعد آب و خاک، برای تولیدات کشاورزی مناسب است.

ˈ دلاور حیدرپور ˈ افزود : به رغم اینکه در بخش زیر ساخت های استان دارای مشکل است اما با شرایط کنونی تولیدات شالیزاری مازندران در سطح کشور پارسال مقام اول را کسب کرده است.

وی با اشاره با اینکه در بخش زیرساخت ها نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد، ادامه داد: اگر زیرساخت ها در بخش کشاورزی آماده باشد با خطراتی نظیر سیل، خشکسالی و نیز تغییر کاربری بی رویه و تبدیل زمین های شالیزاری برای ساخت مسکن و ویلا در استان مواجه نخواهیم شد.

او ادامه داد : متاسفانه برخی از کشاورزان اقدام به تغییر کاربری و فروش زمین های شالیزاری می کنند و در واقع هویت خود را از دست می دهند زیرا هر هکتار زمین شالیزاری که از چرخه تولید خارج شود 80 نفر مصارف برنجشان از خارج تامین می شود.

حیدرپور گفت : در سال گذشته حدود 90 میلیارد ریال اعتبار عمرانی به سازمان جهاد کشاورزی مازندران تخصیص یافت در حالی که تنها 30 درصد آن محقق شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان به پروژه هفته جهاد کشاورزی استان اشاره کرد و افزود : 32 پروژه با اعتباری معادل 150 میلیارد ریال در هفته جهاد کشاورزی در این دیار به بهره برداری می رسد.