جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در ساری - نمایش محتوای خبر

 

 

توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در ساری

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری از توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در بین وسایل نقلیه عمومی شهر، سازمان‌ها در طرح پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» خبر داد.

توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در ساری

یاسر بهارفر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به فعالیت رسمی پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» در ساری، اظهار کرد: یکی از چالش‌هایی که امروزه در زمینه مدیریت پسماند با آن روبه‌رو هستیم، مشکل پرتاب زباله از داخل خودرو است که قبح این ناهنجاری در جامعه به‌صورت گسترده در حال شکسته شدن و از بین رفتن است و این مسئله جدای از تخریب محیط‌زیست و برهم زدن منظر شهری مخاطرات ایمنی و سلامت را به‌همراه دارد.

وی افزود: صحنه زننده پرتاب زباله از خودرو که امروزه به وفور شاهد آن هستیم ما را بر آن داشت تا با یک برنامه‌ریزی هدفمند در مجموعه مدیریت پسماند شهرداری ساری ضمن آموزش و فرهنگ‌سازی در این رابطه با نشان دادن راهکار جلوگیری از این عمل غیراخلاقی، برای نخستین‌بار در کشور در این حوزه اقدام اجرایی کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با بیان اینکه اعتقاد داریم برای توفیق در اجرای مسئله‌ای در جامعه در زمینه مدیریت پسماند، باید آموزش صحیح و درستی داشته و از مشارکت همه دستگاه‌ها و هم اقشار جامعه بهره‌مند باشیم، تصریح کرد: آموزش با اطلاع‌رسانی صحیح و همه جانبه موجب فرهنگ‌سازی مؤثر در بخش‌های مختلف مدیریت پسماند می‌شوند.

 

*فرهنگ‌سازی در اولویت برنامه‌ها

این مسؤول با تأکید بر اینکه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری برای مقابله با ناهنجاری‌هایی مانند پرتاب زباله از خودرو، بحث فرهنگ‌سازی و آموزش را در دستور کار خود قرار داده است، اضافه کرد: با این روش سطح آگاهی جامعه افزایش پیدا می‌کند و مجموعه بیشتر می‌تواند به موفقیت در اهداف خود امیدوار باشد.

بهارفر با اشاره به اینکه باور داریم آنچه که مسؤولیت مدیریت آن در سازمان پسماند به ما سپرده شده، محصولی است که در منازل و به‌دست شهروندان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: به‌عنوان یک حلقه ارتباطی بحث فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده و به این شیوه عمل‌ می‌کنیم.

وی با اشاره به اجرای پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» که به‌صورت ابتکاری از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری برای نخستین‌بار در کشور در حال اجراست، گفت: برای حل یکی از چالش‌های مبتلا به مدیریت پسماند در شرایط کنونی با ایجاد این پویش توسط سازمان مدیریت پسماند ساری تلاش می‌شود تا از گسترش روزافزون این ناهنجاری جلوگیری شود و با استفاده از همه ابزارهای تبلیغات، آموزش و اطلاع‌رسانی یک حرکت فرهنگی و اجتماعی وسیع برای یادآوری این نکته که شهر نیز به منزله خانه بزرگتر همه شهروندان تلقی می‌شود، به اجرا درآید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری بیان کرد: با توجه به برگزاری جلسات با دستگاه‌های تأثیرگذار، پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» را از چند روز گذشته در فضای مجازی آغاز کردیم و بحث اجرایی آن در سطح شهر ساری با همکاری پلیس راهور شهرستان، سازمان تاکسیرانی، اداره محیط‌زیست، شهرداری، شورای اسلامی شهر و نهادهای مردمی آغاز شد.

این مسؤول با اشاره به استقبال وسیع از این طرح از روزهای گذشته در فضای مجازی از سوی همشهریان ساروی، تصریح کرد: آغاز پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری بوده اما بازخوردهای بسیار گسترده‌ای از سایر شهرها، استان‌ها و خارج از کشور داشته که جای خوشحالی دارد.

*برخورد پلیس با نقض‌کنندگان پویش نه به پرتاب زباله از خودرو

بهارفر با بیان شروع اطلاع‌رسانی عمومی شهری از طریق استندها و بیلبوردها در سطح شهر ساری از هفته گذشته، افزود: در مرحله دیگری از اجرای طرح نسبت به طراحی، چاپ و نصب برچسب‌هایی با عنوان «نه به پرتاب زباله از خودرو» و «من زباله را از خودرو به بیرون نمی‌اندازم» بر روی شیشه‌های خودرو اقدام شد.

وی اظهار کرد: برای داخل خودروها کیسه‌های ویژه زباله به رانندگان تاکسی اهدا شد و برچسب‌هایی با نمای عدم پرتاب زباله از خودرو بر روی شیشه‌های درب عقب خودرو نصب شد تا از ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر برای موفقیت بیشتر این طرح استفاده شود و باید از رانندگانی که این پویش را یاری می‌کنند تجلیل کرد و در این رابطه کیسه‌های زباله داخل خودرو به رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی اهدا می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با دعوت از شهروندان ساروی و همه هموطنان برای پیوستن به این پویش بزرگ، خاطرنشان کرد: رانندگان وسایل نقلیه عمومی با نصب کیسه زباله در داخل خودرو و نصب برچسب «نه به پرتاب زباله از خودرو» همراه و همیار ما باشند.

این مسؤول ادامه داد: در هفته جاری علاوه بر اینکه شهروندان را برای پیوستن به این پویش دعوت می‌کنیم، قطعاً از سوی رئیس پلیس راهور با کسانی که این قانون را نقض می‌کنند برخورد می‌شود.

* توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در بین وسایل نقلیه عمومی

بهارفر با بیان اینکه این اقدام فرهنگ‌سازی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری مانند یک قطعه از پازلی است که سازمان‌ها و نهادهای مردمی می‌توانند با مشارکت آن را تکمیل کنند، تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری برای موفقیت این پویش و اقداماتی همانند آن، اقدام به استفاده از ظرفیت رسانه و تولید فتوموشن با موضوع عدم پرتاب زباله و تولید سلسله انیمیشن‌های «شهرمون» کرده که در فضای مجازی و رسانه‌های شهری به نمایش درآمده است.

وی از توزیع بیش از 30 هزار کیسه زباله خودرو در بین وسایل نقلیه عمومی شهر ساری، سازمان‌ها و همشهریان همراه خبر داد و گفت: شهروندانی که می‌خواهند به این پویش بپیوندند می‌توانند با مراجعه به شهرداری‌ مناطق یا سازمان مدیریت پسماند نسبت به اخذ این برچسب‌ها و کیسه‌های زباله اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری اظهار امیدواری کرد همه باهم دست‌به‌دست هم دهیم و نسبت به رفع این ناهنجاری اقدام کنیم تا این طرح در سطح کشور فراگیر شود.

 

*لزوم فراگیر شدن پویش نه به پرتاب زباله از خودرو

این مسؤول با اشاره به اینکه اگر زباله‌ای از خودرو به بیرون پرتاب شود قامت یک فرد خم می‌شود، ادامه داد: فراگیر شدن این پویش می‌تواند زحمت‌های پاکپانان را کاهش دهد و شاهد شهری زیبا باشیم.

بهارفر با بیان اینکه چهره‌های فرهنگی، علمی و ورزشی زیادی برای حمایت از پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» به این طرح پیوستند که می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، افزود: از همه هموطنان می‌خواهیم با این ناهنجاری به‌صورت جدی برخورد کنند.

وی با بیان اینکه در همه طرح‌هایی که سازمان مدیرت پسماند انجام می‌دهد این اعتقاد وجود دارد که به تعامل همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مردمی نیازمند هستیم، تصریح کرد: بسیاری از طرح‌ها و ایده‌های اجتماعی در جامعه مغفول مانده که باید با کمک مردم و نهادها آنها را اجرایی کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در پایان گفت: امیدواریم همه همشهریان ساروی با نصب برچسب پویش «نه به پرتاب زباله از خودرو» اعلام انزجار خود را از این ناهنجاری اعلام کنند و با سازمان مدیرت پسماند شهرداری ساری برای تحقق این فرهنگ‌سازی همگام شوند.