سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تنها 25 درصد شالیزارهای مازندران به صورت مکانیزه کشت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تنها 25 درصد شالیزارهای مازندران به صورت مکانیزه کشت می‌شود

رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تنها 25 درصد کشت برنج به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود در حالی‌که از سه سال گذشته برداشت مکانیزه برنج در استان عملیاتی شده و اکنون 80 درصد شالیزارها به صورت مکانیزه برداشت می‌شود.

تنها 25 درصد شالیزارهای مازندران به صورت مکانیزه کشت می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، چند‌ وقتی است که میز خدمت مشترک بین بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی در دستور‌ کار قرار گرفته است تا در روند جذب اعتبارات به بخش کشاورزی تسریع و تسهیل صورت گیرد و متقاضیان این بخش مشکلی برای دریافت تسهیلات برای خرید ادوات و سایر تسهیلات بخش کشاورزی مشکلی نداشته باشند.

این جلسات با حضور کارشناسان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی برگزار می‌شود تا مسایل و مشکلات مطرح و تصمیم‌گیری برای جذب به‌موقع اعتبارات انجام شود.

رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این باره در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه در چهار سال اخیر چهار خط اعتباری در بخش مکانیزاسیون تخصیص داده شد که جذب به‌صورت کمی و کیفی انجام شد، اظهار کرد: جذب اعتبارات باید به‌صورت کیفی باشد تا سرعت بیشتری برای رسیدن به اهداف مورد نظر داشته باشیم.

پرویز موسی‌نژاد افزود: مازندران پرچم‌دار کشت مکانیزه در کشور است و از 25 سال گذشته تاکنون کشت مکانیزه برنج در دستور کار است اما تنها 25 درصد کشت برنج  به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود در حالی‌که از سه سال گذشته برداشت مکانیزه برنج در استان عملیاتی شده و اکنون 80 درصد شالیزارها به صورت مکانیزه برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه داشتن گواهینامه تراکتور یا کمباین یکی از موانع جذب تسهیلات مکانیزاسیون در کشور و استان بوده است با پیگیری‌های صورت گرفته، بانک کشاورزی شرط داشتن گواهینامه برای اخذ تسهیلات خرید تراکتور و کمباین را با این شرط که متقاضی تعهد‌نامه مبنی بر پذیرش مسؤولیت رانندگی با این ادوات را ارائه کند لغو کرده است.

کارشناس مسؤول تسهیلات و اعتبارات بانک کشاورزی مازندران نیز در این باره در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: اگر معرفی طرح‌های بخش کشاورزی کیفی باشد جذب اعتبارات از سرعت بیشتری برخوردار خواهد بود.

محمد رجب‌نژاد بر اهلیت متقاضیان تسهیلات طرح‌های بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: جهاد کشاورزی قبل از معرفی طرح به بانک کشاورزی نسبت به تکمیل پرونده و اخذ مدارک شناسایی لازم از متقاضی اقدام کند تا روند بررسی در بانک کمتر و سرعت دریافت تسهیلات بیشتر شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تا پایان مردادماه امسال زمان جذب تسهیلات از صندوق توسعه ملی است، مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها نسبت به معرفی متقاضیان از این تسهیلات اقدام کنند تا مازندران در دریافت جذب تسهیلات از صندوق توسعه ملی سهم بیشتری داشته باشد.

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این رابطه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: 90 درصد اعتبارات، 100 درصد اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری و سرمایه در گردش در بخش زراعی و باغی استان با عاملیت بانک کشاورزی پرداخت می‌شود.

نصر‌الله پور‌حسین افزود: با برگزاری جلسات میز خدمت قصد داریم روند جذب اعتبارات را سرعت دهیم و تا زمانی‌که اعتبارات در کشور شناور است تلاش کنیم سهم بالایی را در جذب اعتبارات به بخش کشاورزی مازندران داشته باشیم.

وی ادامه داد: جلسات میز‌خدمت در تمامی استان‌های کشور در راستای پیگیری اعتبارات و تسریع در روند جذب اعتبارات برگزار می‌شود و این جلسات برای جذب اعتبار در بخش‌های مکانیزاسیون، گلخانه و پرورش ماهی در قفس و سایر بخش‌های مربوط به حوزه کشاورزی است.

پورحسین اضافه کرد: سال گذشته 260 میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی تخصیص یافت که درصد بالایی مربوط به سرمایه در گردش در بخش‌های زراعی و باغی بوده است و تاکنون 430 طرح با اعتبار 18 میلیارد تومان به بانک کشاورزی معرفی شده است.