جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

تنها بازمانده حادثه گوهرشاد ۱۰۸ سال سن دارد - با عنایت خداوند نجات یافتم - نمایش محتوای خبر

 

 

تنها بازمانده حادثه گوهرشاد ۱۰۸ سال سن دارد - با عنایت خداوند نجات یافتم

حاج‌شیخ‌حسین جای‌مند (مهدی‌ن‍ژاد) ملکشاه فرزند ملامحمدهادی مهدی‌نژاد که پدر وی صاحب کرامات زیادی بوده است تنها بازمانده حادثه مسجد گوهرشاد رضاخان است که هم اینک در سن 108 سالگی در روستای دیوا بندپی غربی بابل زندگی می‌کند.

شیخ حسن جای‌مند در سن 14 سالگی برای فراگیری علوم دینی به مشهد مقدس سفر کرد و به فراگیری دروس قدیم و جدید پرداخت.

وی که مسلط به زبان فرانسه و عربی بوده است در سال 1324 بعد از حادثه مسجد گوهرشاد به کربلا سفر کرد و به مدت 16 سال در محضر آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی عالم قرن به تلمذ پرداخت.

به امر آیت‌الله اصفهانی نام حاج‌شیخ‌حسین مهدی‌نژاد به شیخ‌حسین جای‌مند تغییرنام یافت و از آن پس وی به این نام معروف شد.

شیخ حسین جای‌مند در زندگی 108 ساله خود 29 سفر به مکه مکرمه و پنج ماه و 18 روز نیز در مسجد الحرام بر اساس نذری که کرده بود معتکف بوده است.

شیخ‌حسین جای‌مند در سال 1340 به دنبال شکل‌گیری انقلاب توسط نیروهای مزدور عراقی از کربلا اخراج و در زادگاه خویش روستای دعوا سکنی کرد.

این عالم مجاهد هم‌اکنون بر اثر سکته مغزی چندان قادر به تکلم نبوده و در منزل توسط فرزندانش نگهداری می‌شود.

با توجه به اینکه این عالم مبارزه دلیل بیماری و کهولت سن چندان قادر به تکلم نبوده، فرزندش به سوالات خبرنگار فارس پاسخ داده است.

فرزند چهارم از نسل سوم شیخ حسین جای‌مند به خبرنگار فارس گفت: پدرم دارای پنج فرزند، سه پسر، دو دختر و هفت نوه بوده است که یکی از فرزندانش در کربلا به مقام والای شهادت نائل آمد و در بین الحرمین به خاک سپرده شد.

مهدی جای‌مند افزود: پدرم در حادثه مسجد گوهرشاد به همراه محمدتقی گنابادی معرف به بهلول جزو متحصنان بوده و به شدت به سیاست‌های رضاخانی به مخالفت پرداخت.

وی بیان داشت: زمانی که خبر تحصن تعدادی از مردمی به رهبری محمدتقی گنابادی به رضاخان رسید وی بلافاصله مامورانی را برای سرکوبی این متحصنان اعزام می‌کند که در این حادثه محمدتقی گنابادی معروف به بهلول و پدرم شناسایی می‌شوند که هر دو اقدام به فرار می‌کنند.

جای‌مند تصریح کرد: پدرم زمانی که از دست ماموران رضاخان فرار می‌کند در داخل گودال فاضلاب مخفی شده و به محض دور شدن ماموران از منطقه به منزل یک پیرزن رفته و از وی درخواست کمک می‌کند.

وی اذعان داشت: پیرزن و شوهرش زمانی که در جریان این حادثه قرار گرفتند شناسنامه جعلی به نام جلال هاشمی تربت حیدریه به پدرم داده تا وی بتواند فرار کند.

جای‌مند افزود: پدرم با در دست داشتن این شناسنامه جعلی به قصر شیرین رفته و از آنجا عازم عتبات عالیات می‌شود.

وی اذعان داشت: پدرم به مدت 16 سال در خدمت مرجع بزرگ قرن آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی تلمذ کرده و درس‌های معالم و کفایه، لمعتین و وسیله النجاه را نزد علمای معاصر نجف به ویژه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی و آیت‌الله سید محمد شاهرودی فراگرفت.

وی تصریح کرد: پدرم در طول زندگی پربرکتش 29 سفر به مکه مکرمه رفته و در سال 1356 نیز به دلیل نذری که داشت پنج ماه و 18 روز در مسجد الحرام معتکف شده است.

جای‌مند اذعان داشت: پدرم که اجازه دریافت وجوهات شرعی را از آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی دریافت کرده است در سال 1340 توسط حکومت بعث عراقی از کربلا اخراج و در زادگاهش روستای دیوا سکنی گزید.

وی تصریح کرد: حاج شیخ حسین بعد از عزیمت به زادگاهش به کار کشاورزی پرداخت و بسیاری از اموالش را وقف کرد.

جای‌مند بیان داشت: پدرم در 12 بهمن سال 1381 دچار سکته مغزی شد و از آن پس قادر به حرکت نیست.

وی با اشاره به اینکه خدمت کردن به پدری که عمر پربرکتش را در راه حفظ نظام و انقلاب سپری کرده است برایم افتخار است و از همه مردم خوب بندپی از جمله اهالی خوب و صمیمی روستای دیوا بندپی غربی که پدر وی را در این سال‌ها تنها نگذاشته و همواره از وی عیادت کردند، تقدیر کرد.