رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

تمام دستگاه‌ها در ارائه خدمات گردشگری سهیم شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

تمام دستگاه‌ها در ارائه خدمات گردشگری سهیم شوند

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه سپردن کارهای حوزه گردشگری تنها به این سازمان شایسته نیست، گفت: همه دستگاه‌ها باید خود را مکلف به سهیم شدن در حوزه گردشگری بدانند.

تمام دستگاه‌ها در ارائه خدمات گردشگری سهیم شوند

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، دلاور بزرگ‌نیا دوشنبه‌شب در مراسم تجلیل از خادمان گردشگری چالوس که به‌مناسبت روز جهانی گردشگری برگزار شد، با اشاره به اینکه گردشگری سبب توسعه صنعت می‌شود، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در مازندران وجود دارد باید صنعت گردشگری استان و به‌تبع آن شهرستان چالوس را با علاقه تعقیب کرده و مزیت‌های این صنعت را در کنار سایر قابلیت‌های استان که سبب رونق اقتصادی و کارآفرینی می‌‌شود مورد توجه قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه شعار امسال روز جهانی گردشگری «گردشگری برای همه، همه برای گردشگری» باید سرلوحه امور همه قرار گیرد، افزود: امسال همه باید به این شعار توجه کرده و با استناد به اینکه صنعت گردشگری متعلق به همه مردم است از غفلتی که تا کنون گریبان‌گیر جامعه بود، خارج شویم.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه گردشگری برای همه یعنی همه باید از فرصت برابر بهره‌مند شوند، تصریح کرد: این حق عموم مردم است که فرصت‌های برابر برای آنها در تمام حوزه‌ها ایجاد شود در حالی‌ که در حال حاضر بسیاری از افراد جامعه نمی‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

این مسؤول با تأکید بر اینکه باید زمینه ایجاد فرصت‌های بیشتر و نه برابر را در دستور کار قرار داد،  خاطر‌نشان کرد: بدون شک حق اقشار با نیازهای ویژه و معلول جامعه نیز این است که از این فرصت‌ها به بهترین شکل برخوردار شوند و ایجاد شرایط مناسب برای گردشگری معلولان امری ضروری به‌نظر می رسد.

بزرگ‌نیا با انتقاد از اینکه توجه به قشر معلولان و انسان‌های با نیاز ویژه در جامعه به‌اندازه لازم نیست، افزود: کمتر به این قشر توجه کردیم در حالی‌ که تعبیر امام خمینی (ره) این بود که خدمت به معلولان خدمت به نبی اکرم (ص) است و تبدیل شعار به گردشگری برای همه شایسته است.

وی با بیان اینکه معلولان، سال‌خوردگان و کودکان نعمت‌های جامعه هستند که سبب کیفیت زندگی می‌شوند، تأکید کرد: خدمت به معلولان و سالمندان سبب تقویت حس نوع‌دوستی و غم محنت دیگران را چشیدن شده و به‌ ما انسانیت خاصی می‌بخشد که باید قدردان این نعمت‌ها شویم.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در ادامه با اشاره به اینکه تأمین رفاه یک دولت در گرو ارتقای خدمات برای جامعه است، تصریح کرد: اگر چه با ارائه هر خدمتی سطح توقعات هم بالا می‌رود اما با این‌ حال باید سطح خدمات افزایش پیدا کند و وظیفه داریم خدمات شایسته و درست را در برنامه ریزی‌ها ببینیم.

این مسؤول با تأکید بر اینکه گردشگری یک صنعت فرابخشی است، افزود: نمی‌توان در قالب یک اداره یا سازمان خاصی این خدمات را تعریف کرد بلکه تمام سازمان‌ها و صنایع وابسته باید کمک کنند تا به‌جای بخشی‌نگری در کنار یکدیگر کار کنند.

بزرگ‌نیا با اعلام اینکه گردشگری به تمام حوزه‌ها پیوند می‌خورد، افزود: اگر قرار شد محوریتی برای توسعه استان در بخش گردشگری قائل شویم باید اداره‌کل گردشگری را فراموش کرد و تمام دستگاه‌ها پای کار بیایند.

وی با بیان اینکه از امروز می‌توان سازمان گردشگری را از تشکیلات کشوری حذف کرد، تصریح کرد: سپردن کارهای حوزه گردشگری تنها به این سازمان شایسته نیست زیرا در صورت حذف این تشکیلات نیز بحث مسافر و گردشگر به‌راه است بنابراین همه دستگاه‌ها باید خود را مکلف به سهیم شدن در حوزه گردشگری بدانند.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان با اشاره به ظرفیت‌های خوب گردشگری در استان، گفت: با توجه به وجود مواهب الهی و طبیعی که خداوند نصیب مردم این استان کرده است اما از عدالت خدا به‌ دور است اگر این امتیازات را جدی نگیریم و راهکارهای اساسی برای استفاده عموم مردم از آن اتخاذ نشود.