حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۷

تله تئاتر "مرز" - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

تله تئاتر "مرز"

Loading the player...

«مرز» عنوان تله تئاتری با موضوع دفاع مقدس و برگرفته از کتاب "پایی که جا ماند" نوشته سید ناصر حسینی پور به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی جواد کردان ،ازسیمای مازندران پخش می شود.
سید ناصر حسینی پور ،در روزهاي اسارت در پادگان صلاح‌الدين، با صفحه‌هاي آخر كتاب‌هاي مرتبط با سازمان مجاهدين خلق که براي مطالعه در اختيارش قرار مي‌دادند، دفترچه يادداشت درست كرد و حوادث روزانه را با كدگذاري روي آنها نوشت. البته از كاغذ سيگار و حاشيه‌هاي روزنامه‌هاي القادسيه و الجمهوريه استفاده کرد. سپس اين يادداشت‌ها را در يك عصا و اسامي 780 اسير ايراني كمپي كه در آن بود را در عصاي ديگرش جاسازي كرد و در روز آزادي (22 تير 1369) به ايران آورد؛این ماجرای ثبت خاطراتی است که بعدها با عنوان «پایی که جا ماند» منتشر شد.
مرز داستان زندگی پزشک بعثی عراق به نام دکتر مؤید است که همسر ایرانی دارد و زندگی اش با فرمان صدام حسین مبنی بر خروج ایرانیان از عراق دچار تحول می شود.
موید پزشکی است که نه تنها فارسی رابه خوبی صحبت می کند،در بین اسرا نیز محبوبیت فراوانی دارد.
به واسطه فرمان صدام حسین مبنی بر خروج ایرانیان از عراق ،بین موید و همسرش شیرین مرزی می افتد که بناچار شیرین در حالیکه باردار بود عراق را ترک می کند.
موید که اکنون پزشک اردوگاه است به شرح  داستان زندگی اش بین اسرای ایرانی می پردازد ،در بین اسرا شخصی به نام مجید مشتاق تر از بقیه داستان زندگی دکتر موید را گوش می کند.
در این بین اسرا،نگران حال اسیری به نام مجتبی هستند که به جرم حفظ آیات قرآن تحت شکنجه شدید بعثیون قرار دارد.
زمانیکه داستان زندگی دکتر موید به پایان می رسد،مجید که خیلی مشتاق به شنیدن داستان بود ،گویا چیزهایی در باره این ماجرامی دانست که خود دکتر هم نمی دانست.
مجید می دانست مجتبی که زیر شکنجه های حزب بعث شهید شد، پدری عراقی و مادری ایرانی به نام شیرین داشت؛ مجتبی شهید شد و دکتر موید با هزاران اندوه و درد در حسرت در آغوش کشیدن فرزندش باقی ماند.

سال تولید: 1394

کارگردان تلویزیونی: سید مهدی بوی افراز / نویسنده فیلمنامه: مهدی قاسم زاده / دستیار تهیه: عباس میار / دستیار تولید: فاطمه احمدزاده / تصویربرداران: تقی قاسم پور، علی اعظم جعفر نژاد، محمد صادق ذاکری، فتاح رحیمی / صدابردار: سید محمود موسوی / دستیار نور: فرهاد مشک آبادی / دستیار صدا: حسین شاملی / امپکس: فرزاد فعلی، علی رجبی / مسئول فنی: سید عبدالرضا حسینی، مهدی رمضانی / دستیاران فنی: جواد بریمانی، رضا خورشیدی / هماهنگی: مهدی ستایش / تدوین: فرحبخش فرهید نیا / بازیگران: جان اله ولی زاده، مجید مشایخی فر، سید مبین بوی افراز، سعید نعمتیان، عسکری وفائی نژاد، حامد حشمتی، سعید عرب، مهدی حسن زاده، الهه جباری