سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

تغییر کاربری اراضی تبدیل به یک رویه شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

تغییر کاربری اراضی تبدیل به یک رویه شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، دلاور حیدرپور در نشست خود با اصحاب رسانه مازندران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار داشت: میوه ایران کیفیت خوبی دارد و با توجه به قیمت ارز، ارزش صادراتی ما قابل قبول و توجیه است برای همین نیز صادرات مرکبات و کیوی را در دستور کار داریم اما باید حجم صادرات این محصولات را به میزان قابل قبول برسانیم.

وی با بیان اینکه احداث باغات هلو و شلیل باید با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی باشد، تصریح کرد: هیچ توصیه‌ای برای توسعه باغات مرکبات در اراضی دشت مازندران را توصیه نمی‌کنیم و کشاورزانی که بدون توجه به نظر همکاران جهاد کشاورزی نسبت به احداث باغ اقدام می‌کنند در بحث مالی به دلیل عرضه بیش از میزان مصرف، دچار مشکل می‌شوند.

حیدرپور توصیه جهاد کشاورزی را بر توسعه باغات در اراضی شیب‌دار عنوان و خاطرنشان کرد: توصیه ما برای کاشت میوه‌های خشکباری مانند فندق، گردو، و ارقام پایه مالینگ سیب است که ماندگاری بیشتر و بازار صادراتی خوبی دارند، و حمایت ما از این ارقام محصولات است.

این مسئول با بیان اینکه میزان آب برای کشاورزی در مازندران کم است، افزود: تنها هفت تا 9 درصد روان‌آب‌های ما در استان مهار می‌شود، جریان آب رودخانه‌ای به دلیل کاهش باران بسیار کاهش یافته است، باید با احداث سد نسبت به ذخیره‌سازی آب و مهار روان‌آب‌ها اقدام کنیم تا در تابستان با خیال آسوده به کشاورزی بپردازیم.

وی گفت: اینکه چه محصولی کجا و چگونه کاشته شود،  نیاز به الگوی کشت است که در دو سه سال گذشته در هفت استان کشور آغاز شده و اخیرا مازندران و دو استان دیگر نیز به این طرح پیوستند.

حیدرپور تصریح کرد: از دو سه ماه پیش نسبت به مطالعات الگوی کشت در مازندران اقدام کردیم تا تولید را ساماندهی کنیم.

دبیر کارگروه توسعه کشاورزی مازندران، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های اندک، جوابگو نبودن زیرساخت‌ها، سود بالای تسهیلات که بعضا تا حدود 30 درصد می‌رسد، از جمله مسائلی است که کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به ناهماهنگی صنعت و کشاورزی، گفت: ظرفیت اشتغال 20 تا 23 درصدی در بخش کشاورزی باعث کاهش سرانه اراضی کشاورزی شده است، از طرفی به عنوان مثال استفاده از هر کمباین سبب حذف 20 کشاورز می‌شود.

حیدرپور تصریح کرد: برای یک اقتصاد سالم در این بخش، صنعت و کشاورزی باید پا به پای هم رشد کنند، یک کشاورزی خوب با داشتن یک صنعت مترقی اتفاق می‌افتد، و یک صنعت خوب و پر رونق می‌تواند یک کشاورزی مدرن داشته باشد.

این مسئول با اشاره به تغییر کاربری اراضی گفت: این موضوع به دلیل مماشاتی که در قبل صورت گرفته، تبدیل به یک رویه شده است اما از این نکته غافلیم که به عنوان مثال با حذف هر هکتار مزرعه برنج از چرخه تولید، 80 نفر نیز از چرخه اشتغال خارج می‌شوند.

وی در پایان، اظهار داشت: کشاورز و باغدار با زمین و باغش هویت پیدا می‌کند، ما خوشحال نمی‌شویم که سرمایه اشخاص در هر کجا باشد را حذف کنیم اما عزم استان برای حفظ تولید و امنیت غذایی و جلوگیری از تعرض به اراضی کشاورزی جزم شده است، و ما ناچار به رعایت احکام برای مبارزه با پدیده ناهنجار و ناپسند تغییر کاربری اراضی هستیم.