جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

تعیین تکلیف سند آمایش سرزمینی تنها راه حفظ منابع طبیعی شمال ایران است - نمایش محتوای خبر

 

 

تعیین تکلیف سند آمایش سرزمینی تنها راه حفظ منابع طبیعی شمال ایران است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ ناصر مقدسی ˈ روز یکشنبه در آیین معارفه مدیر کل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - منطقه ساری افزود : اگر توسعه استان های شمالی بدون سند آمایش سرزمینی ادامه یابد ، همچنان باید شاهد تخریب عرصه های طبیعی منطقه باشیم.

وی وجود اشکال در برنامه ریزی توسعه ای را علت اصلی از بین رفتن و تخریب عرصه های جنگلی شمال ایران دانست و خواستار حفظ وضعیت عرصه های طببیعی بویژه جنگل ذهای هیرکانی شمال شد.

مقدسی گفت : رویکرد برداشت چوب از جنگل در سازمان جنگل ها و آبخیزداری کشور عوض شده و در حاضر نگاه توسعه پایدار جنگل عملیاتی شده است.

قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه همچنان فشار بر عرصه های طبیعی شمال ایران زیاد است ، بیان داشت : مدیران منابع طبیعی شمال کشور از یکسو با تعدد تقاضا و فشاری های استانی و از طرفی با بخشنامه و دستورالعمل ها مواجه هستند ، در حالی که اگر سند آمایش سرزمینی شمال ایران تعیین تکلیف شود، این مشکلات به حداقل خواهد رسید.

وی با بیان اینکه دوره گذر و انتقال رویکرد پایداری جنگل شمال در سازمان جنگل ها با جدیت در حال انجام است ، افزود : کشاورزی پایدار و حفاظت محیط زیست شمال نیز منوط به پایداری جنگل است.

مقدسی مشارکت مردم ، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد دوستدار طبیعت را در موفقیت رویکرد پایداری جنگل مهم تر از برنامه های حمایتی دولت دانست و گفت : در تقابل با مردم نمی توان منابع طبیعی را حفظ کرد.

وی یکی از سیاست های حمایت حاکمیت در پایداری جنگل شمال ایران را واردات چوب و انتخاب مجریان توانمند طرح های جنگل داری معرفی کرد و افزود : نقش مازندران در حفظ و حراست عرصه های طبیعی بسیار حساس تر است.

مقدسی مازندران را با کشور بلژیک مقایسه کرد و گفت : کشور بلژیک با 10 میلیون نفر جمعیت در سه میلیون هکتار مساحت که 600 هزار هکتار آن جنگلی است سالانه سه و نیم میلیارد دلار صادرات محصولات جنگلی دارد که تمامی این محصولات جنگلی دست کاشت است.

قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با قدردانی از خدمات پنج ساله

ˈ عباسعلی نوبخت ˈ مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران منطقه ساری ، اظهار داشت : همان طوری که آقای نوبخت توانسته در حفظ و حراست از جنگل استان موفق باشد ،توقع داریم با تحویل عرصه های طبیعی به آقای ˈ ستار بابایی ˈ به عنوان مدیر کل جدید استان ، این عرصه های حفظ و ترمیم شود.

حدود 648 هزار هکتار جنگل و 908 هزار هکتار مرتع از گلوگاه در شرق تا علمده در غرب زیر پوشش حوزه استحفاظی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری قرار دارد.

استان مازندران دارای دو اداره کل منابع طبیعی در ساری و نوشهر است.