سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

تعطیلی 710 مدرسه در روستاهای مازندران مهاجرت به شهرها را افزایش داده است - نمایش محتوای خبر

 

 

تعطیلی 710 مدرسه در روستاهای مازندران مهاجرت به شهرها را افزایش داده است

فرماندار قائم‌شهر گفت: تاکنون 701 مدرسه در سطح روستاهای مازندران تعطیل شد، اگر بتوانیم این مدارس را دوباره راه‌اندازی کنیم، می‌توانیم نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ایفا کنیم.

تعطیلی 710 مدرسه در روستاهای مازندران مهاجرت به شهرها را افزایش داده است

به گزارش خبرگزاری فارس از بابلسر، مهدی محمدی عصر امروز در همایش بخشداران و دهیاران مازندران در متل بانک ملی بابلسر، اظهار کرد: بخشداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در حوزه ماموریت خود باید همه دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند و در کنار آنها دهیاران به عنوان مدیران خط مقدم، در ارائه خدمات به روستانشینان کمک کار خوبی هستند.

وی با بیان اینکه برای اینکه بتوانیم روستا را به جایگاه واقعی خود برسانیم، باید امکانات و شرایط لازم در روستاها فراهم شود، به تعطیلی مدارس روستایی اشاره کرد و افزود: علت تعطیلی مدارس، معلمان ابتدا و بند استخدامی است که بدون هیچ تجربه‌ای در آموزش وارد روستا شدند و والدین هم برای آینده‌نگری فرزندان خود، روستا را ترک  و به سمت شهرنشینی کوچ کردند.

فرماندار قائم‌شهر، با بیان اینکه در گذشته زندگی روستایی هزینه‌ای نداشت، افزود: با آمدن گاز، برق و تلفن روستاییان مجبور هستند برای استفاده از این خدمات هزینه آن را پرداخت کنند و پرداخت این هزینه برای روستاییانی که هیچ درآمدی ندارند امری مشکل است پس به ناچار به زندگی شهری سوق می‌یابند.

محمدی با اشاره به اینکه دهیاران از ظرفیتی که دولت برای روستاها در نظر می‌گیرد استفاده کنند،گفت: امسال در این شهرستان سه شرکت موفق با استفاده از تسهیلات دولت برای اشتغال جوانان جویای کار ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: دهیاران با استفاده از امکانات دولتی با فراهم کردن زیرساخت لازم از مهاجرت روستاییان جلوگیری کنند تا روستاییان مجبور نشوند به واسطه نداشتن درآمد پایدار روستا را ترک کنند.

نماینده عالی دولت در شهرستان قائم‌شهر با اشاره اینکه برگرداندن مدارسی که تعطیل شد، راه دیگری است که از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: تاکنون 701 مدرسه در سطح روستاهای مازندران تعطیل شد، اگر بتوانیم این مدارس را دوباره راه‌اندازی کنیم، می‌توانیم نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ایفا کنیم. 

محمدی گفت: در سال 94 دو مدرسه در دو روستای متراکم شهرستان قائم‌شهر برگردانده شد و دانش‌آموزانی که در سطح شهر تحصیل می‌کردند به این مدارس بازگشتند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و درمان،دولت اقدامات زیادی را انجام داده است، افزود: دهیاران پیگیری بیشتری داشته باشند تا خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی فعال شود تا روستاییان هزینه هنگفتی برای درمان پرداخت نکنند.

فرماندار قائم‌شهر با بیان اینکه دهیار برای اینکه امنیت شغلی پیدا کند باید برایش برنامه‌ریزی شود، گفت: شرایط استخدامی دهیاران مشخص شود.