سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

تعاونی‌ها در مسیر ایجاد اشتغال در روستاها فعال شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

تعاونی‌ها در مسیر ایجاد اشتغال در روستاها فعال شوند

به گزارش خبرگزاری فارس از نکا، علی رجبی  در همایش شوراهای بخش هزارجریب نکا اظهار داشت: عدم اشتغال مناسب در برخی از روستاها موجب مهارت افراد و جوانان به شهرها شده است که باید در این زمینه با برنامه‌ریزی مناسب وارد شده و برنامه‌ریزی دقیق انجام دهیم.

وی یادآور شد: ماندگاری جوانان در روستاها به عنوان نیروهای کار و تلاش می‌تواند از بروز ناهنجاری‌های مختلف جلوگیری کرده و علاوه بر رونق و توسعه روستاها، در کاهش بیکاری منطقه نقش فعال ایفا کند.

رجبی خاطر نشان کرد: با فعال شدن تعاونی‌ها با افزایش درآمد ناشی از فعالیت‌های تولیدی، ایجاد و حفظ اشتغال پایدار نیز محقق می‌شود.

وی ادامه داد: شوراها و دهیاران به عنوان افراد تاثیرگذار در روستاها باید با برنامه‌ریزی مدون در ‌ارتباط‌ با فعال کردن تعاونی‌ها وارد شوند تا رشد و توسعه و شکوفایی در روستاها حاکم شود.

فرماندار نکا افزود: توسعه بخش کشاورزی، نقش مهمی در توسعه امکانات اقتصادی، خدماتی و رفاهی روستا دارد و موجب کاهش وابستگی روستاها به شهر و تثبیت جمعیت روستا، ایجاد انگیزه تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال و ثروت و پایداری می‌شود.

وی گفت: تبدیل اراضی شیبدار به باغات نیز از جمله مسائلی است که دغدغه مسئولان است و روستاییان باید از این طرح استقبال کنند و برای توسعه باغات در اراضی شیبدار تلاش کنند.

رجبی همچنین با اشاره به اجرایی شدن هدفمند کردن یارانه‌ها در سال آینده افزود: همکاری همه جانبه اقشار مختلف در همکاری و همراهی با دولت مسئله‌ای است که باید در این راستا وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: ذخیره‌سازی سوخت، فضاسازی ایام فاطمیه و عید نوروز، حراست از منابع طبیعی از جمله مسائلی است که باید مورد توجه شوراها قرار گرفته و به روستاییان منتقل شود.

بخشدار هزارجریب نیز در سخنانی گفت: فراهم کردن هیزم برای سوخت و چرای دام از جمله مشکلاتی است که مسئولان باید با دقت نظر بیشتری وارد شود.

ابوالقاسم مبینی افزود: مسئولان برای برون رفت روستاییان از این معضل راهکار مناسب اجرایی ارائه دهند تا مردم از این بلاتکلیفی در آیند چرا که مردم و روستاییان برای چرای دام به دلیل محصور کردن مراتع توسط منابع طبیعی سرگردان هستند.

وی بیان داشت: مردم و روستاییان بهترین حافظ برای منابع طبیعی هستند و لذا باید نگهداری و حراست از جنگل به مردم واگذار شود تا با کمترین مشکل در زمینه قاچاقچیان چوب مواجه باشیم.