سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

ترویج کشاورزی موجود جوابگوی خواسته‌ها نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

ترویج کشاورزی موجود جوابگوی خواسته‌ها نیست

معاون مدیر‌کل ترویج کشاورزی و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ترویج کشاورزی موجود جوابگوی خواسته‌ها نیست و نظام ترویج موجود به دلیل ناکارآمدی باید تغییراتی ایجاد کند.

ترویج کشاورزی موجود جوابگوی خواسته‌ها نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، علی اسدالله‌پور ظهر امروز در جلسه شورای ترویج منطقه یک کشور ( استان‌های تهران، گلستان، مازندران، گیلان، قم و سمنان) که در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه پیشانی فعالیت‌ها در معاونت ترویج بحث نظام نوین ترویج کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به چالش‌هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد چاره‌ای نداریم جز اینکه تغییر و دگرگونی در نظام ترویج حاکم کنیم.

وی با بیان اینکه باید به سمت کشاورزی دانش‌بنیان حرکت کنیم، افزود: ترویج کشاورزی موجود جوابگوی خواسته‌ها نیست و در نظام ترویج موجود به‌دلیل ناکارآمدی باید تغییراتی ایجاد شود.

معاون مدیر‌کل ترویج کشاورزی و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تیمی طراحی شد تا مطالعاتی از نظام‌های ترویج سایر کشورهای در حال توسعه را بررسی کند، خاطرنشان کرد: مشکلاتی که نظام ترویج کشورهای در حال توسعه دارد این است در بحث سیاست‌گذاری و سطوح عملیاتی عرصه‌ها توجه چندانی ندارند که در نظام موجود این مشکلات برطرف شده است.

این مسؤول بیان کرد: تدوین سیاست ملی در سطح کلان، تدوین برنامه عملیاتی توسط دانشگاهیان و نخبگان و اعمال اصلاح ساختار فعالیت‌های ترویجی از راهکارهای کشورهای در حال توسعه برای اتفاقات جدید در نظام نوین ترویج کشاورزی است.

اسدالله‌پور تصریح کرد: برای حمایت در نظام نوین ترویج کشاورزی برای نخستین‌بار از اعتبارات هزینه‌ای 23 میلیارد تومان در بخش ترویج و 78 میلیارد تومان در بخش تملک پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه اگر قرار است اتفاقی در بخش کشاورزی بیفتد از بخش ترویج کشاورزی امکان‌پذیر است، گفت: سیاست‌های سال 95 وزارت جهاد کشاورزی اجرایی کردن نظام نوین ترویج کشاورزی در کل کشور است.

معاون مدیر‌کل ترویج کشاورزی و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: عملیات ترویج کشاورزی دارای سه مولفه تجهیز مراکز جهاد کشاورزی، مدیریت دانش و پهنه‌بندی عرصه‌ها است.

این مسؤول اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی نظام نوین ترویج کشاورزی، محور قرار دادن بهره‌برداران و مشارکت کامل بهره‌برداران در فرآیند توسعه بخش کشاورزی است.

اسدالله‌پور با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی در پهنه‌ها باید ظرفیت‌سازی و نهاد‌سازی صورت گیرد، گفت: امکانات دولت پاسخگوی تحت پوشش قرار دادن همه بهره‌برداران نیست و باید از تمام ارگان‌ها و تشکل‌های دولتی و غیر‌دولتی استفاده شود.