سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

تدوین برنامه 3 ساله کشاورزی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

تدوین برنامه 3 ساله کشاورزی در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلاور حیدرپور در همایش بخشداران غرب استان مازندران اظهار داشت: 24 درصد تولیدات ناخالص داخلی و 28 درصد اشتغال این استان مربوط به بخش کشاورزی است.

حیدرپور گفت: ظرفیت ویژه‌ای در مرکبات و طیور داریم که 11 درصد گوشت مرغ، 34 درصد جوجه یک‌روزه، 43 درصد برنج و 50 درصد مرکبات کشور مربوط به مازندران است.

وی با انتقاد از آماده نبودن زیرساخت‌های استان برای تولیدات انبوه در بخش کشاورزی اظهار داشت: تنها 7.9 درصد آب‌های سطحی استان ذخیره می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اعتبارات محدود در این بخش افزود: به همین نسبت سرعت پیشرفت عملیات اجرایی و رشد تولیدات کشاورزی کند است.

حیدرپور از تدوین برنامه سه ساله در بخش کشاورزی تا پایان دولت تدبیر و امید خبر داد و اظهار داشت: مطالعه برای توسعه باغات در زمین‌های شیب‌دار در 100 هزار هکتار از زمین‌های که استعداد تبدیل به باغ را دارند، صورت گرفته است و امسال در سطح 3 هزار هکتار در 13 شهرستان استان اجرایی می‌شود که منجر به ایجاد اشتغال حداقل یک‌نفر در هر هکتار، حفظ منابع آب و خاک، افزایش تولید و افزایش سطح درآمد خانوارهای روستایی می‌شود.

وی گفت: طی سه سال از 93 تا 95 مبلغ 450 میلیارد ریال برای توسعه باغات به تصویب رسیده است که سالانه مبلغ 150 میلیارد ریال در اختیار استان قرار می‌گیرد.

حیدرپور اظهار داشت: از محل اعتبارات ملی برای اجرای آبیاری تحت فشار در باغات به ازای هر هکتار مبلغ 56 میلیون ریال و برای آبیاری بارانی در مزارع مبلغ 40 میلیون ریال به ازای هر هکتار کمک بلاعوض اعطا می‌شود.

وی به وجود 34 هزار هکتار باغات درجه دو و سه در استان اشاره کرد و افزود: باغات درجه سه باید حذف شوند و باغات درجه دو اصلاح و احیاء شده و به باغات درجه یک تبدیل شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی شالیزارهای استان اشاره کرد و گفت: با گشایش اعتبارات فاینانس کشور چین 105 هزار هکتار از شالیزارهای شمال طی سه سال تجهیز و نوسازی می‌شوند که سهم مازندران در این بین 50 هزار هکتار است که از سال 94 اجرایی می‌شود.

وی به نقش مهم بخشداران در حل و فصل مشکلات اجتماعی این طرح عظیم اشاره کرد و تصریح داشت: بخشداران به عنوان بازو‌های سازمان جهاد کشاورزی مازندران در مقابله با پدیده شوم تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به کمک این سازمان بیایند و این تهدید بزرگ را که منجر به خارج شدن این زمین‌ها از چرخه تولید و به خطر افتادن امنیت غذایی جامعه می‌شود از بین ببرند که در همین راستا 12 گشت ویژه راه‌اندازی شد که با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی برخورد قاطعانه می‌کنند.

حیدرپور به اجرای طرح سرشماری عمومی کشاورزی همزمان با سراسر کشور از پنج مهر ماه تا 18 آبان ماه سال‌جاری اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت بسیار بالای این سرشماری به ویژه در مازندران که نگین کشاورزی ایران است، از بخشداران درخواست می‌شود نهایت همکاری و اطلاع‌رسانی را در محرمانه بودن این اطلاعات و لزوم ارائه آمار دقیق و صحیح به سرشماران داشته باشند.