جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

تدبیر دولت باعث کاهش 40 درصدی برداشت چوب از جنگل ها می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تدبیر دولت باعث کاهش 40 درصدی برداشت چوب از جنگل ها می شود

' سید رامین موسوی میرکلایی ' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: در سال کاری 1393- 1394 مجموع سهمیه برداشت چوب مجریان غرب مازندران بر اساس کتابچه های از قبل تصویب شده طرح های جنگل داری 99 هزار و 210 متر مکعب است که به 60 تا 70 هزار متر مکعب کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: قراردادهای طرح های جنگل داری 10 ساله منعقد می شود و چون مدت قرارداد مجریان طرح ها تمام نشده، برای سال های باقیمانده باید تصمیمات درستی اتخاذ کرد که هم حفظ جنگل و تحقق اهداف سازمانی در نظر گرفته شده و هم حقوق قانونی مجریان طرح ها تامین شود.

موسوی میرکلایی تصریح کرد: حدود نیمی از درختانی را که پیش بینی می شود برای قطع، نشانه گذاری شوند مربوط به درختان ریشه کن و آفت زده و بیمار است.

رییس اداره جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر یادآور شد: نیم دیگر نیز به درختان توخالی اختصاص دارد.

وی گفت: بخشی از کسری برداشت، از محل پروانه قطع های متفرقه همچون درختان ریشه کن حاشیه جاده تأمین خواهد شد و اگر میزان کسری برداشت، زیاد باشد، در صورت کسب مجوزهای لازم، از طریق برداشت درختان شکسته و ریشه کن سایر قطعات، بخشی از کسری حجم چوب جبران می شود.

موسوی میرکلایی اظهار داشت: همچنین در چارچوب مصوبه هیات وزیران از تعهدات غیر ضروری مجریان طرح های جنگل داری، و طبق مصوبه هیات وزیران احداث جاده که بخش مهمی از هزینه های جاری طرح ها محسوب می شود، صرف نظر می گردد.

حوزه منابع طبیعی غرب مازندران، از رُویان تا رامسر را در بردارد و شامل 313 هکتار جنگل و 197 هزار هکتار مرتع است و هشت مجری طرح جنگل داری در آن فعال هستند. 

{jcomments off}