سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

تداوم بارندگی، برداشت برنج را در مازندران کند کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

تداوم بارندگی، برداشت برنج را در مازندران کند کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، برداشت شالی به طور معمول از اواسط تیر در مازندران آغاز می شود و بسته به نوع برنج و شرایط آب و هوایی تا اواسط شهریور ادامه می یابد.

کار برداشت شالی در مناطق غربی مازندران به خاطر نشاء زودهنگام و شرایط آب و هوایی مساعدتر برای کشت این محصول، زودتر آغاز می شود ولی در مناطق مرکزی و شرقی با تاخیر و فاصله زمانی یک ماهه همراه است.

بارندگی به همراه وزش باد شدید در دو هفته گذشته سبب شد تا خوشه های شالی به حالت خوابیده و یا ˈ ورس ˈ در بیاید که کمترین مشکل آن غیرممکن شدن استفاده از ماشین های دروگر است.

آبگرفتگی اراضی شالیزاری نیز نتیجه دیگر بارندگی های پیاپی است که حتی در صورت ورس نشدن خوشه ها، باز هم استفاده از ماشین های دروگر را غیر ممکن می کند.

اگر چه دستان خستگی ناپذیر کارگران کشاورزی می تواند در چنین مواقعی جایگزین ماشین های دروگر شود، ولی خیس شدن طولانی مدت خوشه شالی در فصل برداشت سبب می شود تا هنگام تبدیل شالی به برنج ، میزان شکستگی آن بشدت افزایش یابد.

یکی دیگر از نتایج زیانبار بارندگی و باتلاقی شدن شالیزارها برای کشاورزان برنجکار، افزایش هزینه دروی شالی به خاطر به کارگیری نیروی انسانی، کمیاب شدن این نیرو و در نتیجه افزایش ناگهانی دستمزدهاست.

در حالی که میانگین دستمزد یک کارگر کشاورزی در وضعیت معمولی 300 تا 400 هزار ریال است، هم اکنون هر دروگر شالی برای یک روز کاری هشت ساعته مبلغ 650 هزار ریال دستمزد درخواست می کند.

گذشته از این، شیوع انواع بیماری از جمله ˈ بلاست ˈ نیز در صورت ادامه بارندگی و ابری باقی ماندن هوا دور از انتظار نیست.البته این بیماری هم اکنون برای ارقام پرمحصول که در مرحله خوشه بندی قرار دارد و یا سایر ارقام در مناطق کوهستانی و ییلاقی خطر محسوب می شود.

آسمان استان مازندران امروز یکشنبه و در نخستین روز از دهه آخر مرداد ابری و نیمه ابری است و بر اساس پیش بینی هوا شناسی این وضعیت به همراه بارندگی های پراکنده تا روز دوشنبه ادامه خواهد یافت.

امسال بیش از 220 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت انواع برنج قرار دارد که پیش بینی می شود افزون بر یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک از آن برداشت شود.

در همین حال معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از برداشت محصول 41هزار و 908 هکتار از اراضی شالیزاری استان تا پایان نیمه اول مرداد خبر داد.

ˈ یحیی ابطالی ˈ گفت: برداشت محصول از سطح بیش 36 هزار و 114 هکتار از اراضی شالیزاری استان به صورت مکانیزه و بقیه به صورت دستی بود.