سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

تدارک 213 برنامه برای هفته قرآن و عترت در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

تدارک 213 برنامه برای هفته قرآن و عترت در مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران گفت: 213 برنامه مهم برای هفته قرآن و عترت در این استان تدارک دیده شده‌است.

تدارک 213 برنامه برای هفته قرآن و عترت در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، احد جاودانی بعد از ظهر امروز در نشست خبری ویژه‎ای که به‎منظور اعلام برنامه‎های هفته قرآن و عترت (15 تا 21 اسفندماه) برگزار شد، اظهار کرد: این برنامه‎ها با شعار «خردورزی و کرامت انسانی» است که به‎ترتیب از روز شنبه تا پنج‎شنبه هفته آینده با موضوعات قرآن و عترت در گفتمان انقلاب اسلامی، همدلی و هم‎زبانی، تحکیم بنیان خانواده، مسجد و بیداری اسلامی، فرهنگ و تمدن اسلامی، مکارم اخلاق و رأفت اسلامی و قرآن و عترت و تاثیر آن در نشاط اجتماعی و معنویت دینی در مازندران برگزار می‎شود.

وی با بیان اینکه از رامسر تا گلوگاه برنامه‎های متنوعی در هفته قرآن و عترت برگزار می‌شود که در قالب جشنواره‎ها و مسابقات مختلف است، افزود: همایش علمی قرآن‎پژوهی طبری، نشست‌ها و محافل انس با قرآن، نمایشگاه و فروشگاه قرآن عترت، تجلیل از فعالان قرآنی، یادواره شهدای قرآنی، جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای تجسمی و شعر و ادبیات و محفل قصه‎گویی قرآنی از جمله این برنامه‎ها هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، گفت: همیاران ما در اجرای برنامه‎های این هفته شامل حدود 20 سازمان و نهاد از جمله استانداری، صدا و سیما، سپاه کربلا، نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌‎ها، نیروی انتظامی، ستاد کانون‎های فرهنگی و هنری مساجد، اداره‌کل آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه، اداره‎کل ورزش و جوانان و اتحادیه قرآن و عترت مازندران هستند.

این مسئول با اشاره به عناوین طرح‌‏ها و برنامه‎های هفته قرآن و عترت در مازندران و اینکه همایش علمی قرآن‌پژوهی طبری یکی از برنامه‌های شاخص است، تصریح کرد: این برنامه با همکاری دانشکده الهیات مازندران در 18 اسفندماه برگزار می‌شود که فراخوان علمی آن داده شده و با حضور معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد در دانشگاه مازندران برگزار می‎شود.

جاودانی ادامه داد: تجلیل از دو صاحب‎نظر و چهره شاخص کشوری برخاسته از خطه آمل و بابل را نیز در برنامه داریم که یکی از آنها آیت‎الله جوادی آملی و دیگری نیز محمدباقر حجتی بنیان‌گذار رشته علوم قرآنی در کشور و از نویسندگان طراز اول قرآنی است.

وی با بیان اینکه 4 هزار و 103 مسجد در مازندران وجود دارد، افزود: از این تعداد، یک‎هزار و پنج مسجد دارای کانون فرهنگی هنری بوده و در حوزه‎های مختلف از جمله آموزش قرآن، مفاهیم و تفسیر قرآن کریم در حال فعالیت هستند.

جاودانی گفت: وجود 254 کتابخانه عمومی در کانون‎های مساجد، برگزاری طرح تفسیر همراه در 982 مسجد و برگزاری طرح تلاوت نور در یک‎هزار و 23 مرکز از جمله ظرفیت‎های قرآنی در مساجد مازندران است که توسط معاونت قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ساماندهی می‌شوند.

دبیر شورای فرهنگی مازندران بیان کرد: علاوه بر این موارد، 75 مدرسه قرآن و عترت در مازندران داریم که برخی‌ها با مجوز فرهنگ و ارشاد و برخی نیز با مجوز اداره‎کل تبلیغات اسلامی فعالیت دارند.

وی در پاسخ به سئوال خبرگزاری فارس درباره اعتبارات فرهنگی هنری مازندران در سال 94 و پیش‎بینی بودجه‎ای که برای سال آینده به‎ویژه در بحث قرآنی شده‌است، اظهار کرد: بودجه عمرانی نسبت به سال گذشته 3.5 برابر، بودجه جاری 37 درصد و اعتبارات فرهنگی 1.5 برابر رشد داشته، همچنین بودجه فرهنگی قرآنی که در سال‌جاری 17 میلیارد ریال بوده، برای سال 95 تا 22 میلیارد ریال در نظر گرفته شده‌است.

جاودانی با بیان اینکه 12 هزار هنرمند در رشته‎های مختلف اهل قلم و اندیشه هستند، افزود: با این وجود، همواره با کمبود اعتبارات مواجه هستیم، 10 سال است که مجتمع فرهنگی ساری را در حال ساخت داریم و به دلیل بودجه‎های اندک هنوز تکمیل نشده‌است.

جاودانی بیان کرد: از روز شنبه تا جمعه هفته آینده، به‎ترتیب 27، 21، 22، 20، 29، 76 و 18 برنامه در روزشمار ویژه برنامه هفته قرآن و عترت در مازندران برگزار می‎شود که در مجموع 213 برنامه مهم در 210 کانون فرهنگی هنری مساجد تعریف شده تا هفته پرباری را داشته‌باشیم.

وی در پایان درباره زمان افتتاحیه و اختتامیه ویژه برنامه‎های هفته قرآن و عترت در مازندران، گفت: 10 صبح روز شنبه 15 اسفندماه مراسم افتتاحیه و 10 صبح روز پنج‎شنبه 21 اسفندماه جاری، آیین اختتامیه در سالن سلمان هراتی اداره‎کل فرهنگ و ارشاد مازندران برگزار می‎شود.