جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

تخریب جنگل ها و لایروبی نشدن رودخانه ها عامل بروز سیل در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

تخریب جنگل ها و لایروبی نشدن رودخانه ها عامل بروز سیل در مازندران

'رستم زرودی ' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا ، افزود : این که امروز شاهد جریان های سیل و سیلاب و آبگرفتگی معابر و واحدهای مسکونی دربیشترمناطق بویژه شهرستان های غرب استان هستیم عامل عمده آن تخریب جنگل ها ، سردهنه های کشاورزی و لایروبی نکردن بموقع رودخانه ها بوده است.

وی اظهارداشت : هرچند میزان بارندگی نسبت به یک دهه اخیر در این استان افزایش یافته اما این به معنای آن نیست که برای پیشگیری ، مقابله و مهار جریان های سیل و سیلاب اقدامی صورت نگیرد.

زرودی تصریح کرد: در دوماه اخیر مقدار هزار و 200 میلی متر باران در مازندران باریده که بیشترین آن مربوط به شهرستان رامسر و نوشهر بوده که این مقدار برابری می کند با میزان بارندگی که به طورمیانگین در یکسال می بارد.

وی تصریح کرد : هم اکنون برابرقانون بهسازی سردهنه های کشاورزی برعهده جهاد کشاورزی ، لایروبی حوزه شهری رودخانه ها شهرداری ها و خارج از آن نیز شرکت های آب منطقه ای بوده که با بررسی های صورت گرفته مشاهده می شود که دراین حوزه به نحو مطلوب برای مهارسیل و هدایت آب های سطحی با هدف جلوگیری از آبگرفتگی از معابرو واحدهای مسکونی اقدامی صورت نگرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران گفت که هم اینک وضعیت به گونه ای است که زیرساخت های موجود درزمان بارندگی گنجایش حجم انبوه بارندگی را ندارد که باید دراین زمینه طرح جامع سیلاب در بیشتر مناطق این استان اجرا شود.

زرودی افزود : درحال حاضر دولت دراین بخش اعتبارات قابل توجهی را درنظرگرفته که امیدوارم با جذب کامل آن به مدت پنج سال آینده شاهد جلوگیری و مهارجریان های سیل و سیلاب در بیشتر مناطق مازندران بویژه غرب این استان باشیم.

{jcomments off}