جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

تحقیر شدن آل‌سعود در یمن و سوریه منجر به حادثه منا شد - نمایش محتوای خبر

 

 

تحقیر شدن آل‌سعود در یمن و سوریه منجر به حادثه منا شد

امام جمعه شهرستان فریدونکنار با بیان اینکه آل‌سعود در یمن و سوریه تحقیر شد، گفت: آل‌سعود در حادثه منا به دنبال انتقام‌گیری بود.

تحقیر شدن آل‌سعود در یمن و سوریه منجر به حادثه منا شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان فریدونکنار، حجت‌الاسلام سید محمود جلالی در جمع مردم در پایگاه بسیج شهید فهمیده این شهرستان اظهار کرد: در سال‌های گذشته بارها ازدحام شدید جمعیت در منا وجود داشت اما باران مصنوعی و آب بود تا به حاجیان بدهند و مشکل تشنگی و خستگی برطرف شود که در حادثه امسال با کاهلی آل‌سعود این تمهیدات اندیشیده و عملیاتی نشد.

وی با اشاره به بی‌کفایتی آل‌سعود، افزود: این حاجیان در منا با نقشه آل‌سعود کشته شدند که لازم است عربستان پاسخگو باشد.

امام جمعه شهرستان فریدونکنار ادامه داد: آل‌سعود یا به عمد این فاجعه را پیش آورده یا با سوءمدیریت جدی مواجه است.

جلالی با تأکید بر اینکه آل‌سعود باید مسئولیت کامل این فاجعه را بپذیرد، بیان کرد: عربستان باید از همه مردم و دولت‌ها عذرخواهی کرده و ضمن اظهار هم‌دردی با بازماندگان حجاج وظایف خود را کامل و درست انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: کاروان حجاج فریدونکناری در منا با مشاهده ترافیک سنگین ایستادند و صبر کردند تا ترافیک آرام شود که همزمان چنین اتفاقی افتاد و فریدونکنار در فاجعه منا کشته و زخمی نداشت.

جلالی با بیان اینکه خستگی اعمال شب‌های قبل از حادثه منا حجاج را آسیب‌تر کرده بود، تصریح کرد: توان حاجی‌ها کم بود اما عربستان نیز مدیریت بسیار ضعیفی داشت و نتوانست کاری از پیش ببرد و حتی از ورود کادر پزشکی جلوگیری کرد و تمهیدات امنیتی را جدی نگرفت.

وی با تأکید بر اینکه دولت سعودی باید قبل از این اتفاق حضور شاهزاده سعودی را اطلاع‌رسانی می‌کرد، اظهار کرد: فقط 15 دقیقه برای حضور آن شاهزاده کافی بود اما سعودی‌ها راه را بر حجاج بیت‌الله الحرام ساعت‌ها قفل کردند.

امام جمعه شهرستان فریدونکنار با بیان اینکه مأموران سعودی در این فاجعه کاهلی کردند، گفت: آل‌سعود در یمن و سوریه تحقیر شد و در منا به‌دنبال انتقام بود که تأخیر فراوان در امدادرسانی از مهم‌ترین عوامل نشان‌دهنده تعمدی بودن این حادثه است.